Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Kraj: “Tarcza Wschód”- rząd zapowiada wzmocnienie granic z Rosją i Białorusią

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Wzmocnienie polskich granic na wschodzie zapowiedział premier Donald Tusk. Na ten cel Polska przeznaczyć ma 10 miliardów złotych. Narodowy plan “Tarcza Wschód” ma być systemem fortyfikacji i umocnień czterystu kilometrów granicy z Rosją i Białorusią. Jak mówił szef rządu, będzie to tarcza, która zabezpieczy Polskę przed potencjalnymi atakami ze wschodu i odstraszy wroga. “To będzie element odpychania wojny od naszych granic”- dodał Donald Tusk.

Premier podkreślał, że bezpieczeństwo Polsce zapewnią cztery wymiary: geopolityczny, wewnętrzny, bezpiecznego nieba i “Tarczy Wschód”. “Polska jest silna, Polska będzie bezpieczna dzięki własnym działaniom i dzięki własnym sojuszom”-mówił szef rządu.

Polska ma też otrzymać kredyt w wysokości pół miliarda złotych na komponent satelitarny tarczy przeciwlotniczej, którą planuje zbudować z innymi europejskimi krajami. W poniedziałek (20 maja) ma być podpisana umowa w tej sprawie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. “Ten kredyt zwiększy nasze bezpieczeństwo. Mam nadzieję, że w poniedziałek ten meldunek będę Państwu mógł złożyć”-powiedział Donald Tusk.
Szef rządu zapowiedział również, że w najbliższych dniach poinformuje o działaniach wobec autorów prowokacji, aktów sabotażu i dywersji. “Tak, niestety również na polskiej ziemi w ostatnich tygodniach mamy z nimi do czynienia” – mówił premier. Zapewnił, że państwo polskie działa skutecznie, przeciwdziała, zatrzymuje, aresztuje, “tych, którzy próbują atakować Polskę, tu, na polskiej ziemi”.

źródło: IAR

Autor K. P.

2024-05-20

Więcej informacji z tej kategorii

Łapy: Próba porwania dziecka

Łapy: Próba porwania dziecka

Do trzech lat więzienia grozi dwóm mężczyznom, którzy chcieli uprowadzić dziecko. Do szokującego zdarzenia doszło w...