Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Zambrów: Wykryto ognisko zakażeń indyjską mutacją? [AKTUALIZACJA]

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Aktualizacja, godz. 17:35:

Ognisko indyjskiej mutacji koronawirusa potwierdzono w Zaborowie k. Warszawy, a nie jak podawał Krzysztof Saczka w Zambrowie. Podczas konferencji prasowej doszło do pomyłki. Za zamieszanie przepraszamy

Państwowa Inspekcja Sanitarna zbadała ogniska zakażeń koronawirusem u sióstr misjonarek w Katowicach, Zambrowie i Warszawie. Potwierdzono kilkanaście przypadków indyjskiej mutacji koronawirusa – poinformował pełniący obowiązki Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztof Saczka. Wyjaśnił, że w domu zgromadzenia Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Katowicach zachorowało 10 osób.

Wywiad epidemiologiczny potwierdził, że część sióstr z tego zgromadzenia brała udział w rekolekcjach w Zambrowie, gdzie była również siostra zakonna z Indii. Dodał, że oba ogniska zostały zbadane. Później okazało się, że ognisko dotyczyło też domu sióstr misjonarek w Warszawie:

– W ognisku w Katowicach stwierdzono 27 osób zakażonych, 9 osób w wynikami ujemnymi, które podlegają kwarantannie. Wśród tych 27 osób mamy potwierdzone cztery przypadki mutacji indyjskiej. W przypadku Warszawy i Zambrowa w sumie stwierdzono 24 osoby zakażone. Mamy w tej chwili potwierdzonych 8 przypadków mutacji indyjskiej.

      2021-05-04 Krzysztof Saczka o indyjskim koronawirusie 1

Szef GIS podkreślił, że ogniska te zostały w pełni objęte nadzorem inspekcji sanitarnej.

– Wszystkie osoby, które jakikolwiek miały kontakt z tymi osobami w ogniskach zostały poddane kwarantannie. Ponieważ w Katowicach dotyczyło to również osób bezdomnych, którymi opiekują się siostry zakonne został ustawiony dozór policyjny, tak aby nikt nie mógł się stamtąd wydostać ani dostać. Społecznie możemy czuć się bezpiecznie.

      2021-05-04 Krzysztof Saczka o indyjskim koronawirusie 2

Krzysztof Saczka zaapelował również, aby w trakcie wywiadu epidemicznego nie ukrywać żadnych informacji związanych z kontaktami. Wskazał, że ukrycie jednej osoby w łańcuchu zakażeń, może spowodować zgon osoby na drugim końcu Polski.

IAR/red. pg

Hits: 326

Autor P. G.

2021-05-04

Więcej informacji z tej kategorii

Mazowsze: Teleopieka dla seniorów

Mazowsze: Teleopieka dla seniorów

Cztery uratowane życia, 654 starsze osoby otoczone zdalną opieką – to obecny bilans pilotażowego programu teleopieki w...