Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Kultura: „Muzyczne orły” dla Dyrektora Łomżyńskiej Filharmonii

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego został laureatem II Międzynarodowego Konkursu „Muzyczne Orły” w kategorii Dyrygent.

Honorową statuetkę „Muzycznego Orła” Kapituła konkursu, złożona z wybitnych artystów ze świata muzyki poważnej, przyznała za koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego.  Zwieńczył on 35. edycję festiwalu Warszawskie Spotkania Muzyczne. Łomżyńska orkiestra zadebiutowała w legendarnym Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie 12 maja 2021 roku, wykonując kompozycje Władysława Słowińskiego, Edwarda Sielickiego i Sławomira Czarneckiego.

Warto podkreślić, że Jan Miłosz Zarzycki występował w tym koncercie w podwójnej roli jako dyrygent, czuwający nad całością wykonania, dokonujący prawykonania kompozycji Władysława Słowińskiego i jednocześnie autor opracowania tego utworu na orkiestrę smyczkową. Wykonanie to odbyło się to w wyjątkowym i ważnym dla kompozytora miejscu, na stworzonym przez Niego i kierowanym przez 30 lat prestiżowym festiwalu.  Dzięki transmisji on-line, świadkami tego wykonania byli melomani z całego świata.

– Jest mi bardzo miło, że kapituła konkursu doceniła moją osobę, jednak uważam, że w rzeczywistości jest to sukces całego naszego zespołu – podkreśla dyrektor Jan Miłosz Zarzycki. – Cieszę się, że nasza artystyczna praca znów została dostrzeżona!

Nagrody II Edycji Międzynarodowego Konkursu „Muzyczne Orły” w obszarze powszechnie rozumianym jako muzyka poważna przyznane zostały w 9 kategoriach za wybitne osiągnięcia artystyczne, naukowe i edukacyjne zrealizowane w roku 2021. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się m.in. Paweł Gusnar, Tomasz Strahl, Jakub Jakowicz, Klaudiusz Baran a także Meccore String Quartet oraz Polish Violin Duo.

FilharmoniaŁomża/xes

Autor ES

2022-09-06

Więcej informacji z tej kategorii