Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Łomża: Autobusy MPK wrócą do gminy Łomża?

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Jest szansa, że autobusy łomżyńskiej komunikacji miejskiej ponownie pojadą do Konarzyc, Kupisk i Starej Łomży. W tej sprawie toczą się rozmowy władz miasta z gminą Łomża. Na kwietniową sesję rady miejskiej, prezydent Mariusz Chrzanowski zamierza przedłożyć propozycję porozumienia międzygminnego, które będzie regulowało tę kwestię.

Autobusy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w przeszłości kursowały do miejscowości położonych na terenie Gminy Łomża, a nawet dalej do Nowogrodu czy Wizny. Przez kilkadziesiąt lat wszystkie koszty linii zamiejskich ponosił samorząd Łomży, a jedyne przychody MPK wpływały ze sprzedaży biletów.  Zmieniło się to 1 stycznia 2021 roku, kiedy wygasło ówczesne porozumienie międzygminne w sprawie lokalnego transportu zbiorowego pomiędzy Miastem Łomża, a gminami Łomża, Nowogród, Zbójna oraz Wizna. Wówczas w dobie pandemii, kiedy szkoły pracowały zdalnie i występowały duże ograniczenia sanitarne, wpływów ze sprzedaży biletów nie było, a koszty utrzymania transportu znacznie wzrosły. Dlatego do władz tych gmin skierowana została propozycja, aby przejęły finansowanie komunikacji na swoim terenie. Takie rozwiązanie polegające na współfinansowaniu przez Miasto i gminy komunikacji funkcjonuje w całej Polsce. W tamtym czasie tylko Gmina Piątnica zdecydowała się na zawarcie porozumienia z Miastem, dzięki czemu autobusy linii nr 1 mogły kursować do Piątnicy i Marianowa. Pozostałe gminy postanowiły porozumieć się w sprawie transportu zbiorowego z należącą do samorządu województwa podlaskiego spółką PKS Nova.

– Oznaczało to, że mieszkańcy okolicznych miejscowości musieli po dotarciu do Łomży przesiadać się na „eMPeKi”, by dojechać do szpitala, szkoły, urzędu czy przychodni. Teraz jest szansa, że to się zmieni, a miejskie autobusy będą poruszały się również po terenie Gminy Łomża – mówi Łukasz Czech z łomżyńskiego ratusza.

      2024-03-19 Łukasz Czech

Pomiędzy władzami obu samorządów prowadzone są rozmowy, które mają wypracować zasady współpracy w tym zakresie.

– Dotyczą one też możliwości korzystania z bezpłatnych przejazdów przez osoby posiadające Kartę Seniora Gminy Łomża. Efekty prowadzonych negocjacji prezydent Mariusz Chrzanowski zamierza przedłożyć Radzie Miejskiej na kwietniową sesję – mówi Łukasz Czech.

      2024-03-19 Łukasz Czech o rozmowach

Niewykluczone, że podobne porozumienie uda się osiągnąć z władzami Gminy Nowogród, dzięki czemu komunikacja miejska ponownie mogłaby dojeżdżać do miejscowości, w której znajduje się m.in. Skansen Kurpiowski.

BŚ/UM Łomża

Autor B. Ś.

2024-03-19

Więcej informacji z tej kategorii