Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Łomża: Dyr Śliwowska o braku prac domowych: To może być niebezpieczna droga

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Nie zasypywać dzieci pracami domowymi, ale tez nie do końca powinniśmy się z nich wycofywać – mówiła w audycji Gość Dnia Radia Nadzieja dyrektor Szkół Katolickich w Łomży, Bożena Śliwowska.

Od kwietnia w klasach 1-3 szkoły podstawowej nie będzie w ogóle prac domowych, a w klasach 4-8 będą „tylko dla chętnych i bez oceniania”. Dyrektor Śliwowska mówiła, że podjęcie tej decyzji powinno zostac poprzedzone analizą całego systemu edukacji.

– Praca domowa, czy jej ilość wynika z treści programowych. Jeśli podstawy programowe są takie jakie są, klasy liczą po 30 uczniów albo niewiele mniej, to trudno jest z każdym uczniem przećwiczyć wszystkie umiejętności, na których nam zależy, które są zapisane w podstawie programowej. Trzeba byłoby troszeczkę działania odwrócić i zastanowić się nad podstawami programowymi, czy rzeczywiście wszystkie treści w tych podstawach powinny być. Należałoby też się zastanowić, czy liczba uczniów jest właściwa i dopiero wtedy przejść do prac domowych, bo to są naczynia połączone, tego nie da się rozdzielić.

      2024-01-24 Bożena Śliwowska

Dyrektor Śliwowska stwierdziła, że ta zmiana może sprawić, iż wiedza uczniów będzie na niższym poziomie.

– Może pojawić się wiele problemów dla ucznia, bo przecież nikt nie zwalnia nauczyciela, nikt nie mówi, że wycofujemy się ze sprawdzianów, ze sprawdzania postępów, czy zbadania umiejętności uczniów. Jeśli pewne umiejętności i wiedza nie będą doskonalone, nie będą wyćwiczone, to ich po prostu nie będzie, albo będą na niskim poziomie.

      2024-01-24 Bożena Śliwowska o pracach domowych

Bożena Śliwowska wspomniała również o tym, że podstawę programową można byłoby odchudzić. Takie są tez pomysły ministerstwa edukacji, aby odchudzić ją od 5 do 20 procent w zależności od przedmiotu

Jedną z zapowiadanych zmian jest brak ocen z takich przedmiotów jak wf, muzyka czy plastyka. Dyrektor Śliwowska twierdzi, że zmiany wprowadzane w szkołach mogą doprowadzić do tego, że będzie wymagać się od uczniów coraz mniej, co będzie miało konsekwencje w przyszłości.

– Zachowania dziecka, jego aktywności powinny być oceniane. (…) Na pewno z wielką troską, czułością i odpowiedzialnością, ale też z konsekwencjami i wymaganiami, bo z tym w życiu się spotykamy, tego nikt w życiu nie uniknie (…) to może być niebezpieczna droga.

      2024-01-24 Bożena Śliwowska o zmianach w edukacji

Całej rozmowy z dzisiejszym gościem dnia o zmianach w systemie edukacji wysłuchacie tutaj.

Autor B. Ś.

2024-01-24

Więcej informacji z tej kategorii