Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Łomża: Grekokatolicy modlili się w języku ukraińskim

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Kilka osób zgromadziło się w niewielkiej salce na piętrze Kościoła o.o. Kapucynów w Łomży. To właśnie tam po raz pierwszy, 25 czerwca, odprawiona została Boska Liturgia w języku ukraińskim dla grekokatolików.

Jak podkreśla ojciec Andrzej Zalewski, proboszcz z parafii p.w. św. Trójcy w Białymstoku, który sprawował nabożeństwo to, że liturgie są odprawiane wynika z potrzeby duchowej uchodźców z Ukrainy:

– W tej chwili Łomżę zamieszkuje dosyć duża ilość Ukraińców, którzy uciekają jako uchodźcy przed wojną, którą rozpętała Rosja w Ukrainie. Uciekają tutaj. Drugim takim powodem było też to, że kilka tygodni wcześniej udzielałem Chrztu Świętego dla dziecka z Ukrainy właśnie no i dobrze byłoby, żeby najbliższa rodzina mogła też wziąć udział w Boskiej Liturgii, przyjąć Komunię, wyspowiadać się. No i przy okazji też inni mieszkańcy, Ukraińcy którzy zamieszkują.

Na koniec modlitewnego spotkania był czas na rozmowę, ale takim ważnym elementem było wspólne zdjęcie z flagą Ukrainy i odśpiewanie hymnu:

– Zawsze widzę, że w tym momencie ludziom się oczy szklą, dlatego że no to jest coś bliskie, rodzinne. To jest to, że ludzie nie ze swojej winy są daleko od swoich domów, swoich bliskich, że w tym śpiewie symbolicznym „jeszcze nie umarła Ukraina”, przypominają że Ukraina jest tam, gdzie jesteśmy my. Tak jak Polscy na całym świecie. Tam, gdzie jest Polak tam jest Polska.

Nabożeństwo w Łomży było drugim spotkaniem modlitewnym tego dnia na terenie Diecezji Łomżyńskiej. Wcześniej w godzinach porannych Boska Liturgia odbyła się w Kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Rodzin w Ostrołęce.

– Tam była to druga liturgia i te nasze spotkania będą kontynuowane. W każdą ostatnią sobotę miesiąca będą odprawiał liturgię i w Ostrołęce i w Łomży. W Łomży już wiem, że zawsze o godz. 12:30, a w Ostrołęce naprzemiennie raz o 9, raz o 15. To zależy od tego czy w tamtejszym kościele akurat nie będzie udzielany ślub. Mam nadzieję, że ludzie którzy mają pragnienie i potrzebują skorzystać właśnie z sakramentów będą uczestniczyć w tej liturgii – wyjaśnia ojciec Zalewski.

Najbliższa Boska Liturgia w języku ukraińskim dla grekokatolików odbędzie się 30 lipca.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą Paula Gałązka przeprowadziła z ojcem Andrzejem Zalewskim:

      2022-06-25 Rozmowa z ojcem Andrzejem Zalewskim

pg

Hits: 68

Autor P. G.

2022-06-25

Więcej informacji z tej kategorii