Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Łomża: Kolejne spotkanie władz miejskich i wojewódzkich ws. zapewnienia opieki medycznej mieszkańcom

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

W Urzędzie Miejski w Łomży odbyło się spotkanie poświęcone zapewnieniu podstawowej opieki medycznej mieszkańcom po przekształceniu Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w jednoimienny szpital zakaźny. Oprócz prezydenta Mariusza Chrzanowskiego i radnych wzięli w nim udział: pełniący obowiązki łomżyńskiego szpitala Jacek Roleder, dyrektor Podlaskiego NFZ Maciej Olesiński, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży Przemysław Gosk oraz kierownik sekcji epidemiologicznej łomżyńskiego Sanepidu Artur Arszułowicz.

Pełniący obowiązki łomżyńskiej placówki dyrektor Jacek Roleder podkreślał, że poza tym, że szpital wciąż przygotowuje się na przyjęcie pacjentów z koronawirusem świadczone są w nim obowiązki ponad wyznaczone zadania.

Nadal funkcjonuje u nas nocna i świąteczna opieka zdrowotna w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Dializujemy też pacjentów, będziemy podawać chemioterapię i będziemy dalej obsługiwać tych, którzy mają problem z plamką żółtą w oku, ponieważ są w programie lekowym, jest to robione w oddzielnym budynkuprzekazał Jacek Roleder pełniący obowiązki dyrektora łomżyńskiego szpitala.

Dla pacjentów, którzy kontynuują leczenie w poradniach specjalistycznych w Szpitalu Wojewódzkim w  Łomży utworzone są teleporady, poprzez które mogą oni otrzymać e-receptę, e-zwolnienie lub poradę medyczną.

P.o. dyrektora przekonywał, że kadra szpitala ma być systematycznie wzmacniana specjalistami z Białegostoku, bo w momencie gdy pojawią się przypadki koronawirusa lekarze, ze względu na możliwość zarażenia “pacjentów zdrowych” nie będą mogli świadczyć usług z zakresu dializ, czy chemioterapii lub być delegowani do opieki nocnej i świątecznej.

W momencie, gdy zapadła decyzja o przekształceniu szpitala w Łomży, ze swojej strony przygotowaliśmy niezbędne dane o tej placówce do zarządzania kryzysowego i zestawienie alternatywnych świadczeniodawców na terenie Łomży, albo w miejscowościach poza miastemmówił Maciej Olesiński Dyrektor Podlaskiego NFZ.

Zapewniał, że podlegli mu pracownicy obdzwonili ponad 1000 pacjentów – jak dodał zapisanych na 14 dni do przodu – do poradni specjalistycznych w Łomży.

– Otrzymali oni podstawowe informacje, czego mogą się domagać czy o co prosić. Była też prośba do świadczeniodawców, aby pacjentów z poradni specjalistycznych szpitala w Łomży traktować priorytetowo – podsumował dodając, że Podlaski NFZ drukuje ponadto plakaty informacyjne i prowadzi kampanię w mediach.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski poinformował, że planuje uruchomić środki z rezerwy celowej przeznaczone na realizację zadań własnych w trakcie kryzysu i przeznaczyć je na zakup maseczek i płynów dezynfekujących. Już wcześniej wsparcie w postaci zakupu dwóch respiratorów otrzymała Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży.

Dzisiaj (20.03.) ma zostać organizowane spotkanie z zarządem województwa podlaskiego. Poruszony ma zostać temat wydzielenia z przekształconego w jednoimienny szpital zakaźny Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

UM Łomża

[related limit=”5″]

Hits: 0

Autor P. G.

2020-03-20

Więcej informacji z tej kategorii