Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Łomża: Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe podpisało porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów w Łomży podpisało dziś porozumienie pomiędzy Ministerstwem Cyfryzacji.

Celem tego działania jest bezpieczne przechowywanie materiałów i zasobów dzięki portalowi KRONIK@, czyli Krajowego Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury.

O pomyśle dotyczącym porozumienia mówiła podczas konferencji wiceprezes Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego, doktor Małgorzata Krystyna Frąckiewicz:

-Pan minister Adam Andruszkiewicz swoim działaniem na rzecz popularyzacji źródeł, które są takim materiałem dokumentującym historię i dziedzictwo kulturowe kraju zaproponował, aby Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe ze swoimi zasobami przystąpiło również do tej inicjatywy, jaką jest KRONIK@. Celem takich działań jest po pierwsze możliwość zdeponowania swoich materiałów w sposób bezpieczny, a po drugie udostępnienie tych materiałów i spopularyzowanie ich w szerszym kręgu odbiorczym.

      2023-09-28 Małgorzata Krystyna Frąckiewicz o pomyśle

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Adam Andruszkiewicz dodał, że warto skierować swoją uwagę na wspomniany portal:

-Nasza inicjatywa, jaką jest Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury, czyli portal KRONIK@ jest niezwykle cenną inicjatywą z uwagi na fakt, że to pierwsze w historii Polski tak duże, cyfrowe repozytorium dzieł kultury i nauki, które w Polsce wytworzyliśmy przez ostatnie wieki.

      2023-09-28 Adam Andruszkiewicz o portalu

Swoim działaniem chcemy poprawiać ludziom komfort życia podsumowuje minister Adam Andruszkiewicz:

-Zawsze myśleliśmy o tym, żeby jako Ministerstwo Cyfryzacji usprawniać życie Polaków na co dzień poprzez chociażby rozbudowywanie e-usług, poprzez rozbudowywanie tożsamości cyfrowej, co się nam udaje robić, ale także nie zapominamy o tak niezwykle ważnej i istotnej sprawie jaką jest kultura.

      2023-09-28 Adam Andruszkiewicz o celu porozumienia

Porozumienie zostało podpisane w gabinecie imienia Janiny i Piotra Bańkowskich, który stanowi element zbioru Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego. Tam od niemalże 50 lat gromadzone są archiwalia łomżyńskie.

Poniżej publikujemy fotorelację z tego spotkania.

 

 

 

Autor M.D.

2023-09-28

Więcej informacji z tej kategorii