Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Łomża: Miasto kupiło pierwsze elektryczne autobusy

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Mają dwanaście metrów i przewiozą ponad 70 osób. Takie będą elektryczne autobusy, które trafią do taboru Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łomży. Stosowne dokumenty zostały dziś podpisane między miastem a firmą Busnex.

O szczegółach prezydent Łomży, Mariusz Chrzanowski:

– Dzisiaj podpisujemy umowę z firmą na zakup dwóch autobusów. Firma w przeciągu 12 miesięcy musi nam dostarczyć te autobusy. Koszt 5 mln 600 tysięcy złotych.

      2021-11-25 Mariusz Chrzanowski o elektrycznych autobusach

Po jakich liniach będą poruszać się nowe pojazdy – o tym prezes łomżyńskiego MPK, Janusz Nowakowski:

– Autobusy będą jeździły przede wszystkim tam, gdzie jest największe przeciążenie, bo założenie jest takie, żeby zaoszczędzić jak najwięcej na kosztach, bo zakładamy, że autobusy elektryczne będą mniej kosztowały od autobusów diselowskich, które mamy. Chodzi o źródło zasilania, więc będą jeździły jak najwięcej na liniach najbardziej obciążonych, czyli oczywiście 8, 10. Tak, żeby mieszkańcy jak najwięcej korzystali. Z jednej strony my jako MPK mniejsze koszty będziemy mieli, natomiast mieszkańcy będą mieli lepszą jakość usługi, czyli autobusy cichsze i nie emitujące żadnych spalin.

      2021-11-25 Janusz Nowakowski o elektrycznych autobusach

Autobusy na jednym cyklu ładowania przejadą nawet 400 kilometrów, a ładowane będą w bazie MPK. Miasto pozyskało na tę inwestycję wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. W przyszłości planowane są kolejne przetargi, w ramach których Łomży pozyska 6 kolejnych autobusów elektrycznych.

jt

Hits: 34

Autor P. G.

2021-11-25

Więcej informacji z tej kategorii