Od złożenia kwiatów przed tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Niepodległościowego Apelu Pamięci rozpoczęły się miejskie obchody 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Następnie odbył się uroczysty przemarsz do parafii pw. św. Michała Archanioła. Mszy Św. przewodniczył biskup łomżyński, Janusz Stepnowski.
Prezydent miasta Mariusz Chrzanowski podkreślał, że ważne jest, aby pokazywać młodemu pokoleniu, jak nasi przodkowie walczyli o wolną Polskę:
-Dzisiaj żyjemy w wolnej Polsce, to niezwykle ważne. Przede wszystkim musimy pamiętać, aby przekazywać młodemu pokoleniu, jak nasi przodkowie walczyli o odzyskanie niepodległości, żebyśmy dzisiaj mogli wyznawać, co chcemy, mieć własne przekonania i nikt nam niczego nie narzucał.
Dzisiejsza rocznica jest niezwykle ważna w historii całego kraju, ale ma także szczególne znaczenie dla mieszkańców ziemi łomżyńskiej – mówi członek zarządu woj. podlaskiego Jacek Piorunek:
-Chociaż jest zimno, to wszyscy jesteśmy uśmiechnięci. To święto jest jednym z najpiękniejszych w historii Polski. Zawsze szukamy elementów łomżyńskich w tym wydarzeniu. W tym miejscu, 11 listopada odbyło się kilka potyczek z żandarmami niemieckimi, którzy w Łomży byli. Zginęło w nich 6 osób, a wśród nich był Leon Kaliwoda, symbol niepodległości.
O Niepodległość musimy walczyć każdego dnia – podkreśla starosta łomżyński Lech Szabłowski:
-Ważne, abyśmy pamiętali, czcili pamięć o tych, którzy oddali swoje życie. Musimy również cieszyć się, że żyjemy w wolnej, niepodległej Polsce. Każdego dnia jako społeczeństwo musimy robić wszystko, aby niepodległości nie utracić. Nie jest to łatwe ani proste.
Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski mówi, że wszyscy powinniśmy pielęgnować lokalny patriotyzm:
-Patriotyzm lokalny, to niesienie tego, co mamy piękne w naszym województwie podlaskim, ziemi łomżyńskiej. Gospodarka jest dobrze zbudowana, czyli zakłady, przetwórstwa rolno-spożywcze. To również dbanie o naszą kulturę, tożsamość, ale także gospodarkę. Dzisiejszy patriotyzm wiąże się z przygotowaniem naszych przyszłych pokoleń.
W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, wojsko czy harcerze. Przybyli również mieszkańcy oraz młodzież.
106 lat temu, 11 listopada 1918 roku, Polska odzyskała niepodległość. Po 123 latach zaborów nasz kraj powrócił na mapę Europy. W tym dniu zakończyła się także I wojna światowa, jedna z najbardziej krwawych w dziejach. W jej wyniku upadły trzy europejskie mocarstwa, które wcześniej dokonały rozbioru Polski, a zwycięskie państwa ententy zaaprobowały plan utworzenia niepodległego państwa polskiego.