Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Łomża: Odbyły się zabiegi angioplastyki przewlekłych niedrożności tętnic wieńcowych

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

W minionym tygodniu w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży gościł znany kardiolog – prof. dr hab. n. med. Maciej Lesiak z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Profesor Lesiak, który jest czołowym polskim specjalistą w zakresie kardiologii interwencyjnej, przyjechał na zaproszenie kierownika Pracowni Hemodynamiki dr Grzegorza Horszczaruka, aby wspólnie przeprowadzić zabiegi angioplastyki przewlekłych niedrożności tętnic wieńcowych (PCI CTO).

– Tętnice wieńcowe to naczynia krwionośne zaopatrujące mięsień sercowy w tlen i składniki odżywcze. Mają średnicę zaledwie kilku milimetrów i znajdują się bezpośrednio na powierzchni pracującego serca. Jeżeli któraś z nich ulegnie powolnemu zamknięciu w wyniku procesu miażdżycowego, wówczas – chociaż na ogół nie dochodzi do zawału – dany obszar serca staje się niedokrwiony. Zwłaszcza podczas wykonywania wysiłku, kiedy zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen znacznie wzrasta, sieć drobnych naczyń tworzących tzw. krążenie oboczne nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego ukrwienia. Udrożnienie przewlekle niedrożnej tętnicy wieńcowej pozwala jednak na przywrócenie prawidłowej drogi napływu krwi do mięśnia sercowego i wysiłkowe niedokrwienie ustępuje – wyjaśnia dr Horszczaruk.  

Zabiegi PCI CTO są jednymi z najbardziej skomplikowanych procedur w kardiologii interwencyjnej. Wymagają posiadania wysokospecjalistycznego sprzętu, właściwego zaplecza diagnostycznego, a nade wszystko doświadczonego i odpowiednio wyszkolonego zespołu lekarzy, pielęgniarek oraz techników elektroradiologii. Dzięki obecności profesora Lesiaka możliwe było wykonanie PCI CTO z zastosowaniem najbardziej złożonych technik zabiegowych oraz najnowocześniejszego sprzętu. Mimo trudnej anatomii zmian w tętnicach wieńcowych, wszystkie wykonane zabiegi angioplastyki zakończyły się pełnym powodzeniem. Pacjenci czują się dobrze i zostali już wypisani do domu.

Szpital Łomża/red. pg

Autor P. G.

2021-07-08

Więcej informacji z tej kategorii

Słowo Życia: 5 grudnia

Słowo Życia: 5 grudnia

PONIEDZIAŁEK DRUGIEGO TYGODNIA ADWENTU Łk 5, 17-26 Pewnego dnia, gdy Jezus nauczał, siedzieli przy tym faryzeusze i...

Słowo Życia: 4 grudnia

Słowo Życia: 4 grudnia

DRUGA NIEDZIELA ADWENTU Mt 3, 1-12 W owym czasie pojawił się Jan Chrzciciel i głosił na Pustyni Judzkiej te słowa:...

Słowo Życia: 3 grudnia

Słowo Życia: 3 grudnia

SOBOTA PIERWSZEGO TYGODNIA ADWENTU Mt 9, 35-10,1.5.6-8 Jezus obchodził wszystkie miasta i wioski. Nauczał w...