Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Łomża: Około 90 uchodźców z Ukrainy przebywa w łomżyńskich obiektach

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Około 90 uchodźców z Ukrainy przebywa w łomżyńskich obiektach. Chodzi o hostel Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz o kwatery w Caritas i Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych. Finansowanie ich pobytu zapewnia budżet państwa.

Miasto jako samorząd występuje do wojewody podlaskiego o odpowiednie środki. Jeśli chodzi o pierwsze półrocze tego roku, to jest to kwota blisko 1,5 miliona złotych

– Samorząd nie dopłaca z własnego budżetu żadnych środków do pobytu tych osób. To są w całości środki z budżetu państwa, które za pośrednictwem samorządu Łomży są przekazywane do tych instytucji, które w myśl przepisów prawa zapewniają opiekę nad uchodźcami z ogarniętej wojną Ukrainy – mówi Łukasz Czech z urzędu miejskiego.

      2024-06-11 Łukasz Czech

W ośrodkach przebywają głównie osoby starsze, z niepełnosprawnościami czy też rodziny wielodzietne, gdzie są matki samotnie wychowujące dzieci.

– Czyli są to osoby, którym jest bardzo trudno się usamodzielnić, którym ciężko jest znaleźć pracę. Ich pobyt w całości jest pokrywany ze środków budżetu państwa. Natomiast w przypadku kiedy tego typu osoby są w stanie się usamodzielnić, to również mogą przebywać w ośrodku, ale wówczas w 75 procentach pokrywają swój pobyt we własnym zakresie – mówi urzędnik.

      2024-06-11 Łukasz Czech o osobach w ośrodkach

Przypomnijmy, że miasto na pismo wojewody, w którym prosił o wskazanie kwater bądź obiektów do przyjęcia migrantów, odpowiedziało, że na terenie Łomży nie ma obecnie takich miejsc ze względu na przebywających uchodźców z Ukrainy.

Autor B. Ś.

2024-06-11

Więcej informacji z tej kategorii

Łapy: Próba porwania dziecka

Łapy: Próba porwania dziecka

Do trzech lat więzienia grozi dwóm mężczyznom, którzy chcieli uprowadzić dziecko. Do szokującego zdarzenia doszło w...