Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Łomża: Powiatowy Urząd Pracy a Ukraińcy

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Powiatowy Urząd Pracy w Łomży oczekuje w tej chwili na końcowy kształt ustawy, który pozwoli obywatelom Ukrainy (którzy przekroczyli granicę po 24 lutego) na korzystanie z rynku pracy, o szczegółach Elżbieta Olejniczak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży

W tej chwili jesteśmy na etapie spotkań z uchodźcami w ośrodkach. Wczoraj byliśmy w ośrodku na Rybakach i w Ptakach. Nasze działania sprowadzają się, w tej chwili, do rozpoznania potrzeb, kwalifikacji, oczekiwań osób przebywających na terenie tych ośrodków. A także badamy możliwości naszych pracodawców i poszukujemy takich, którzy wyrażają chęć ich zatrudnienia.

Wśród uchodźców znajduje się znaczna liczba osób wykształconych, jednak to nie wystarczy, aby podjąć pracę w zawodzie

Ta grupa, z którą miałam przyjemność rozmawiać, w większości mówi tylko po ukraińsku i rosyjsku. Natomiast, jeżeli chodzi o znajomość języka polskiego, to ona jest praktycznie żadna. W związku z tym, w niektórych zawodach, np. medycznych, nie ma mowy o podjęciu zatrudnienia. Chyba, że będą kierowane do obsługi osób z Ukrainy.

W innym wypadku konieczna będzie nostryfikacja dyplomu, ale przede wszystkim zdanie egzaminu
z języka polskiego na poziomie min. B2

MF

Autor M. Sz.

2022-03-11

Więcej informacji z tej kategorii

Radio Nadzieja Odtwarzanie zatrzymane