Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Łomża: Straciła pieniądze przez “zdalny pulpit”

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Kreatywność oszustów nie zna granic. Tym razem oszuści, dzięki metodzie “na zdalny pulpit” wypłacili blisko 55 tysięcy złotych z konta 62-letniej mieszkanki Łomży.

O szczegółach podkomisarz Justyna Janowska z Komendy Miejskiej Policji w Łomży:

– Jak ustalili policjanci, kobieta za namową fałszywego analityka zdecydowała się zainwestować pieniądze na rynku kryptowalut. Postępując zgodnie ze wskazówkami rzekomego konsultanta zainstalowała na swoim telefonie aplikację do zdalnej obsługi urządzenia typu AnyDesk. Następnie kobieta, zalogowała się do swojej aplikacji bankowej, dając w ten sposób przestępcom dostęp do swoich pieniędzy, które znajdowały się na jej karcie kredytowej oraz na dwóch rachunkach bankowych.

      2021-07-21 Justyna Janowska o oszustwie na zdalny pulpit 1

Tylko w ubiegłym tygodniu, na terenie powiatu łomżyńskiego, policjanci otrzymali zgłoszenia o czterech tego typu próbach oszustw. Mundurowi ostrzegają, że oszuści coraz częściej wykorzystują metodę ‘na zdalny pulpit’, poprzez którą kradzież pieniędzy odbywa się dosłownie na oczach pokrzywdzonych:

– Pamiętajmy, tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje. Nigdy nikomu nie udostępniajmy swojego konta bankowego. Jeśli „konsultant” proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania typu AnyDesk, możemy być pewien, że to oszustwo. Pracownik banku nie prosi o zainstalowanie tego typu oprogramowania. Jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania naszych danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania rozłączmy się i zadzwońmy do biura obsługi klienta.

      2021-07-21 Justyna Janowska o oszustwie na zdalny pulpit 2

Policjanci apelują także, żeby zgłaszać podejrzenia dotyczące ‘fałszywych konsultantów’.

jt

Hits: 17

Autor P. G.

2021-07-21

Więcej informacji z tej kategorii