Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Łomża: Święto myśliwych. „Modlimy się o ochronę polskiej przyrody”

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Od mszy świętej w łomżyńskiej katedrze rozpoczęły się obchody dnia świętego Huberta, czyli patrona myśliwych. Następnie poczty sztandarowe oraz myśliwi z różnych kół łowieckich z okręgu łomżyńskiego przeszli do seminarium gdzie odbyła się prelekcja prof. Dariusza Gwiazdowicza, przewodniczącego komisji naukowej Naczelnej Rady Łowieckiej.

Podczas kazania biskup łomżyński Janusz Stepnowski podkreślił ogromną rolę myśliwych w oddziaływaniu na życie społeczne.

Okręgowy łowczy Rafał Chodorowski powiedział, że cieszy się z licznej obecności różnych kół łowieckich z okręgu łomżyńskiego i podkreślił jak ważna dla myśliwych jest ochrona przyrody.

Modlimy się o ochronę polskiej przyrody. Bardzo nam na tym zależy jest to nasz podstawowy cel. Mam nadzieję, że uda się zachować tą bioróżnorodność, którą mamy w naszym kraju.

      2024-10-27 Rafał Chodorowski

Profesor Dariusz Gwiazdowicz poprowadził prelekcję na temat zrównoważonego rozwoju łowiectwa w Polsce. Na naszej antenie podkreślał jak ważna jest dzisiaj rola myśliwych.

Bez pracy myśliwych ciężko by nam było, ponieważ zmieniamy krajobraz, korzystamy z pewnych dobrodziejstw. Budujemy centra handlowe i sprawiamy, że dla niektórych zwierząt środowisko jest bardziej sprzyjające i jest ich coraz więcej. Gdy jest ich więcej to powodują szkody i stanowią zagrożenie dla naszego życia i zdrowia o ktoś musi wykonywać prace redukcji nadmiaru liczebności tych zwierząt. To właśnie dzisiaj wykonują myśliwi za darmo, za swoje pieniądze. Podatnik nie musi za to płacić.

      2024-10-27 Dariusz Gwiazdowicz

Profesor odniósł się również do planowanej reformy łowiectwa przez ministerstwo klimatu i środowiska. Zdaniem profesora nie jest to żadna reforma, a jedynie realizacja propozycji aktywistów, która ma na celu uderzenie w myśliwych, a nie rozwiązanie problemów.

– Naczelna Rada Łowiecka zatwierdziła strategię rozwoju łowiectwa do 2035 roku. Ważny dokument, który wskazuje błędy jakie popełniają myśli i sposoby ich realizacji (…) Ministerstwo nie ma planu. Stara się wpisać kilka gatunków ptaków na listę zwierząt chronionych, co nie spowoduje podniesienia poziomu ochrony tych gatunków. Mają tylko wybrane punkty i trudno to nazwać reformą.

Całej rozmowy z profesorem Gwiazdowiczem wysłuchacie tutaj:

Autor B. Ś.

2024-10-27

Więcej informacji z tej kategorii