Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Łomża: Uroczysta Inauguracja XVIII Festiwalu Sacrum et Musica

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

W najbliższą niedzielę 28 sierpnia 2022 o godzinie 13:00 w Katedrze Łomżyńskiej rozpocznie się XVIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Jako soliści wystąpią grecka śpiewaczka Marita Paparizou oraz skrzypek Waldemar Kośmieja. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Kameralna Filharmonii Pomorskiej Capella Bydgostiensis pod batutą hiszpańskiego dyrygenta Jose Miguela Rodilli. Zabrzmią utwory Antonio Vivaldiego, Jana Sebastiana Bacha i Jerzego Fryderyka Haendla. Wstęp wolny.

Urodzona w Grecji, Marita Paparizou zadebiutowała na scenie operowej w Genui we Włoszech. Obecnie współpracuje z Grecką Operą Narodową. Była zapraszana w całej Europie do wielu teatrów, takich jak Opera w Monte Carlo, oraz do wielu teatrów włoskich, w Londynie i w Atenach. Występowała również z wieloma orkiestrami, takimi jak Oxford Philomusica, London Philharmonia, Royal Philharmonic oraz Cameristi della Scala.

Waldemar Kośmieja współpracuje z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą – m.in.: Berliner Philharmoniker, Orquestra de Palau de Les Arts Reina Sofia w Walencji, Polską Orkiestrą Kameralną, orkiestrami: Sinfonia Varsovia, Sinfonia Cracovia, Sinfonia Helvetica, Berliner Barock Orchester, Vienna Consorcium. Jako solista i kameralista występował na wielu estradach świata – m.in.: w Japonii, Korei Południowej, Emiratach Arabskich, Brazylii i USA. Piastuje stanowisko koncertmistrza Capelli Bydgostiensis.

Jose Miguel Rodilla jest dyrektorem Orquesta Sinónica w Conservatorio Superior de Música de Murcia, dyrektorem artystycznym niedawno powstałej MúVyN ENSEMBLE oraz profesorem założycielem Akademii Dyrygentury Orkiestrowej i Zespołowej DIESIS. Jest głównym dyrygentem i dyrektorem artystycznym grupy muzyki współczesnej Concertus Novo, Orquesta Sinfónica de la Región de Murcia od jej założenia w 1996 roku do 2012 roku, wynosząc ją na wysoki poziom artystyczny. Występuje regularnie jako gościnny dyrygent na całym świecie.

Orkiestra Kameralna Filharmonii Pomorskiej Capella Bydgostiensis powstała w 1962 roku. Zespół (początkowo Capella Bydgostiensis Pro Musica Antiqua) założył pierwszy długoletni dyrektor Filharmonii Pomorskiej – Andrzej Szwalbe. Capella bardzo szybko stała się jednym z czołowych polskich zespołów kameralnych. Wystąpiła na najbardziej znaczących estradach Polski i Europy – m.in.: w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie, w Filharmonii Berlińskiej oraz Schauspielhaus, Schloss Mirabell w Salzburgu, Konzerthalle C.Ph.E. Bach we Frankfurcie nad Odrą, Pałacu Królewskim w Sztokholmie, El Escorial w Hiszpanii, w sali Radia Holenderskiego w Utrechcie, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Auli Leopoldinum we Wrocławiu czy Filharmonii Lwowskiej. Orkiestra odbyła również kilkutygodniowe tournée w Brazylii w latach 2010, 2011 i 2012. W 2022 roku Capella Bydgostiensis obchodzi jubileusz 60-lecia.

xes/Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży

Autor ES

2022-08-23

Więcej informacji z tej kategorii

Wiara: Nowe organy w Wyszkowie

Wiara: Nowe organy w Wyszkowie

Sanktuarium Św. Idziego w Wyszkowie cieszy się nowym instrumentem muzycznym. W niedzielę 27 listopada na Mszy Świętej...

Wiara: 50 lat Instytutu Muzyki

Wiara: 50 lat Instytutu Muzyki

Minionej soboty 26 listopada Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej Diecezji Łomżyńskiej świętował swoje...

Słowo Życia: 27 listopada

Słowo Życia: 27 listopada

PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU   Mt 24, 37-44 Jezus powiedział do swoich uczniów: «Jak było za dni Noego, tak będzie...

Słowo Życia: 26 listopada

Słowo Życia: 26 listopada

SOBOTA TRZYDZIESTEGO CZWARTEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO   Łk 21, 34-36 Jezus powiedział do swoich uczniów: „Uważajcie na...

Wiara: Duchowa adopcja kapłanów

Wiara: Duchowa adopcja kapłanów

W te niedziele rozpocznie się dzieło duchowej adopcji kapłanów. Powstało ono ponad 12 lat temu. W akcji każdy może...