Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Łomża: wybrano najpiękniejsze działki

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram
Każda była piękna, urzekająca i unikalna. Spośród kilkunastu działek jurorzy musieli wybrać te najwspanialsze. Nie było to zadanie łatwe, ale udało się. Druga edycja konkursu “Piękno mojej działki” organizowana przez Miasto Łomża we współpracy z Okręgowym Zarządem Podlaskim Polskiego Związku Działkowców została rozstrzygnięta.

Celem konkursu było zaprezentowanie najpiękniejszych działek w łomżyńskich Rodzinnych Ogrodach Działkowych poprzez docenienie osobistego zaangażowania ich użytkowników oraz inwencji twórczej w wykorzystaniu terenu przy planowaniu nasadzeń, rozmieszczeniu elementów małej architektury, integrację lokalnej społeczności, a także wykazanie społecznej, proekologicznej i prozdrowotnej roli jaką pełni działka.

Powołana przez Miasto Łomża i Polski Związek Działkowców wspólna Komisja Konkursowa miała nie lada orzech do rozgryzienia.

– Tegoroczna edycja charakteryzowała się bardzo wysokim, wyrównanym poziomem zgłoszonych do konkursu działek. Komisja dokonując oględzin brała pod uwagę zarówno unikalność rozplanowania i zagospodarowania działki, jej estetykę i funkcjonalność, ale również wykorzystanie rozwiązań proekologicznych, w tym gromadzenie wody opadowej, stosowanie nawozów pochodzenia naturalnego czy posiadanie karmników lub domków dla ptaków – informuje przewodnicząca Komisji Konkursowej Dorota Bączek.

Zwycięzcami konkursu zostali państwo Danuta i Waldemar Jarosik, działkowcy z ROD im. Jakuba Wagi w Łomży. Ciekawa aranżacja działki z wykorzystaniem bogatej bioróżnorodności roślin na stosunkowo niewielkiej powierzchni, urzekające kompozycje kwiatowe, finezyjne kształty roślin i krzewów ozdobnych oraz oryginalne i unikatowe elementy małej architektury zauroczyły członków Komisji Konkursowej.

Na podium stanęli ponadto pani Zofia Matysiewicz z ROD „Aster” (II miejsce), która idealnie wykorzystała nietypowy, trójkątny kształt użytkowanej przez siebie działki oraz pan Przemysław Boński reprezentujący  ROD „Wiarus” w Łomży (III miejsce). Wśród laureatów znaleźli się także pani Ewa Cwalina – działkowiczka z ROD im. Jakuba Wagi oraz państwo Halina i Jerzy Makowscy użytkujący działkę w ROD „Aster” w Łomży.

– Kilkanaście zgłoszonych do konkursu działek pokazało po raz kolejny ogromny potencjał łomżyńskich działkowców. Piękno może objawić się wszędzie i mieć wielowymiarowy charakter. Nie ma dwóch jednakowych działek. Różnorodność w wyglądzie ogródka, doborze roślin czy umiejętnego wykorzystania elementów małej architektury jest odzwierciedleniem charakteru, pasji i usposobienia jego użytkownika. Zawsze jednak stanowi owoc trudu i ciężkiej, codziennej pracy wkładanej przez działkowca, aby przestrzeń, o którą dba wyglądała wyjątkowo – zauważa Dorota Bączek.

Uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom przez Prezydenta Miasta Łomża Mariusza Chrzanowskiego oraz Prezesa Okręgowego Zarządu Podlaskiego Polskiego Związku Działkowców Andrzeja Bojko odbędzie się w miesiącu sierpniu w Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej – „Domek Pastora” w Łomży.

UM Łomża

Autor J. T.

2021-08-02

Więcej informacji z tej kategorii

Wiara: Nowe organy w Wyszkowie

Wiara: Nowe organy w Wyszkowie

Sanktuarium Św. Idziego w Wyszkowie cieszy się nowym instrumentem muzycznym. W niedzielę 27 listopada na Mszy Świętej...

Wiara: 50 lat Instytutu Muzyki

Wiara: 50 lat Instytutu Muzyki

Minionej soboty 26 listopada Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej Diecezji Łomżyńskiej świętował swoje...

Słowo Życia: 27 listopada

Słowo Życia: 27 listopada

PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU   Mt 24, 37-44 Jezus powiedział do swoich uczniów: «Jak było za dni Noego, tak będzie...

Słowo Życia: 26 listopada

Słowo Życia: 26 listopada

SOBOTA TRZYDZIESTEGO CZWARTEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO   Łk 21, 34-36 Jezus powiedział do swoich uczniów: „Uważajcie na...

Wiara: Duchowa adopcja kapłanów

Wiara: Duchowa adopcja kapłanów

W te niedziele rozpocznie się dzieło duchowej adopcji kapłanów. Powstało ono ponad 12 lat temu. W akcji każdy może...