Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Łomża: Wycinanka kurpiowska z Puszczy Zielonej zagości w muzeum

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Wycinanka to charakterystyczny element kultury kurpiowskiej. O tym, jak wygląda i jaka jest jej historia będzie się można dowiedzieć z wystawy, która już 13 stycznia zostanie otwarta w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży.

O szczegółach mówi dyrektor instytucji Paulina Waszelewska:

– Wycinania kurpiowska została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, więc warto będzie na pewno zobaczyć, jaki potencjał drzemie w tej wycinance. Wystawa w części przyjedzie z Ostrołęki, w części nasza pani etnograf odkurza nasze magazyny, czy w zasadzie swoje magazyny muzealne. Tam też są eksponaty, które będą pokazane. My mamy na przykład wycinankę z 1906 roku. To jest naprawdę stary przedmiot i z taką pieczołowitością, a jednak zachowany tak, że będzie nadawał się do tego, żeby pokazać go na wystawie. 

      2022-01-10 Paulina Waszelewska o wystawie poświęconej wycinance kurpiowskiej

Podczas zwiedzania wystawy można wyciąć własną wycinankę. Nie zabraknie też prelekcji. Wernisaż wystawy odbędzie się o godz. 13. Sama ekspozycja będzie dostępna do 20 marca br.

Producentem wystawy jest Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Powstała ona dzięki wsparciu ze strony Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „EtnoPolska 2020” oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego.

pg/fot. Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży

Hits: 34

Autor P. G.

2022-01-10

Więcej informacji z tej kategorii