Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Łomża: Wystawa “Odcienie bliskości” w Muzeum Diecezjalnym otwarta

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

21 października w Muzeum Diecezjalnym w Łomży ks. Tomasz Grabowski otworzył wystawę “Odcienie bliskości” prezentującą malarstwo Małgorzaty Gorzelewskiej-Namiota. O tym jakie odcienie bliskości możemy podziwiać mówi autorka pani Małgorzata:

– Generalnie obrazy dotyczą bliskich mi osób, więc poza babcią, która tutaj jest na większości obrazów, są to także moje dzieci, więc to jest taka bardzo bliska bliskość. Obrazy mają wymiar duchowy i mam też stosunek do nich bardzo sentymentalny. 

      2021-10-22 Małgorzata Gorzelewska-Namiota o wystawie 1

Wystawa wpisuje się we współczesny deficyt bliskości, spowodowanej dzisiaj także pandemią. Klimat rodziny ukazany w malarstwie Małgorzaty Gorzelewskiej-Namiota może rozbudzać pragnienie bliskości, o czym przekonuje autorka wystawy:

– Ja zawsze blisko byłam zżyta ze swoją rodziną. Właśnie w szczególności z babcią, więc starałyśmy się podtrzymywać nasze relacje, a rzeczywiście aktualnie ludzie się troszkę oddalili od siebie i przy okazji też oddalili się od przeżywania. Od przeżywania różnego rodzaju dzieł sztuki. Bardzo zachęcam do przyjścia na wystawę i zobaczenia obrazów na żywo. 

      2021-10-22 Małgorzata Gorzelewska-Namiota o wystawie 2

Bliskość ukazana na wystawie “Odcienie bliskości” może pomóc w dostrzeganiu prostych odruchów miłości, o czym przekonuje dyrektor muzeum ks. Tomasz Grabowski:

– Ta wystawa jest pokazaniem właśnie takiego emocjonalnego odruchu serca, jaki wzbudza się w osobie wrażliwej poprzez dostrzeganie osób bliskich.  Myślę, że poprzez spojrzenie na te obrazy my możemy też nauczyć się patrzenia z takim sercem na osoby, które mamy wokół siebie. Które wykonują może codzienne, niepozorne czynności, ale świadczące o miłości wobec nas. Jak chociażby to przysłowiowe tutaj ujęte babcine lepienie pierogów. 

      2021-10-22 ks. Tomasz Grabowski o wystawie 1

Pragnienia bliskości, także tej prostej, rodzinnej, czasami może oczywistej, nie możemy się bać, kontynuuje ks. Tomasz:

– Tej bliskości nie możemy się bać. Pandemia spowodowała, że my tej bliskości się tak naprawdę boimy. Boimy się kontaktów osobowych, a to właśnie w nich uczymy się człowieczeństwa, ale też uczymy się spojrzenia takiego z wiarą na drugiego człowieka. Zobaczenia tego, że właśnie drugi człowiek podchodzi do nas też z sercem, z Chrystusem, którego nosi. 

      2021-10-22 ks. Tomasz Grabowski o wystawie 2

Wystawa malarstwa Małgorzaty Gorzelewskiej-Namiota “Odcienie bliskości” dostępna jest w Muzeum Diecezjalnym w Łomży, a poniżej publikujemy fotorelację z wernisażu:

xPN

Hits: 83

Autor P. G.

2021-10-22

Więcej informacji z tej kategorii