Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Łomża: Wytyczono punkty wydawania preparatów jodowych

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

W Łomży zostało wytyczonych 13 punktów wydawania preparatów jodowych. Są one w szkołach i szpitalu wojewódzkim. Punty zostały wyznaczone prewencyjnie na wniosek urzędu wojewódzkiego na wypadek wystąpienia skażenia radiacyjnego.

Dziś dostarczane do tych 13 punktów jest 85 tys. tabletek jodku potasu będących na stanie samorządu łomżyńskiego.

Akcja prowadzona jest w ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z wojną na terytorium Ukrainy. To standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego – mówi prezydent Łomży, Mariusz Chrzanowski.

      2022-10-06 Mariusz Chrzanowski o punktach wydawania preparatów jodowych

– Dystrybucja jodku potasu ma charakter prewencyjny. Są to działania rutynowe i przewidziane w przepisach prawa na wypadek ewentualnego wystąpienia skażenia radiacyjnego. W naszym regionie już na początku września rozpoczęliśmy składowanie tabletek jodku potasu w magazynie Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego – mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej w Białymstoku wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

W Łomży jeszcze do niedawna było wyznaczonych sześć miejsc wydawania tego typu tabletek. Obecnie, aby w razie konieczności zapewnić do nich lepsza dostępność, prezydent Mariusz Chrzanowski podjął decyzję o zwiększeniu ich liczby do trzynastu punktów. Są to:
•    Szkoła Podstawowa nr 1 – ul. Reymonta 9;
•    Szkoła Podstawowa nr 2 – ul. Piękna 2;
•    Szkoła Podstawowa nr 4 – ul. Kierzkowa 7;
•    Szkoła Podstawowa nr 5 – ul. Polna 40a;
•    Szkoła Podstawowa nr 7 – ul. Mickiewicza 6;
•    Szkoła Podstawowa nr 9 – ul. Księżnej Anny 18;
•    Szkoła Podstawowa nr 10 – ul. Niemcewicza 17;
•    Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 – ul. Zielona 21;
•    Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 – ul. Przykoszarowa 22;
•    Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących Nr 6 – ul. Kopernika 16;
•    Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 – ul. Stacha Konwy 11;
•    Zespół Szkół Specjalnych – ul. Nowogrodzka 4;
•    Szpital Wojewódzki im. Kard. Stefana Wyszyńskiego – ul. Piłsudskiego 11 (punkt wydawania tabletek dla pacjentów i personelu szpitala).

Prezydent wystąpił również do wojewody podlaskiego z zapytaniem odnośnie możliwość wcześniejszego rozdysponowania tych tabletek wśród mieszkańców Łomży. – W mojej ocenie takie działanie byłoby rozsądne i uzasadnione, a każdy kto miałby je w domu, mógłby w sytuacji zagrożenia szybko je zażyć. Zapobiegłoby to panice i chaosowi, które pojawiają się w sytuacjach kryzysu – przekazuje prezydent Mariusz Chrzanowski. Obecnie nie otrzymał jeszcze decyzji w tej sprawie.

Lekarze podkreślają, że jodku potasu nie należy przyjmować na zapas. Powinien być przyjęty kilka-kilkanaście godzin przed dotarciem powietrza skażonego radioaktywnie. Wcześniejsze przyjęcie leku może powodować nadczynności tarczycy, co z kolei może  prowadzić do  zaburzeń kardiologicznych, a nawet udaru mózgu.

Akcja dystrybucji preparatu w punktach wydawania nastąpi po decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o rozpoczęciu akcji wydawania tabletek jodku potasu mieszkańcom.

UM Łomża/BŚ

2022-10-06

Więcej informacji z tej kategorii

Rozmowy o Kościele: Wspólnota

Rozmowy o Kościele: Wspólnota

W ostatniej audycji "Rozmowy o Kościele" gościliśmy Księdza Jacka Dąbrowskiego, który opowiedział o wspólnocie...

Słowo Życia: 2 grudnia

Słowo Życia: 2 grudnia

PIĄTEK PIERWSZEGO TYGODNIA ADWENTU   Mt 9, 27-31 Gdy Jezus przechodził, szli za Nim dwaj niewidomi, którzy głośno...