Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Łomża: Zaczytana Ławka i salonik państwa Dulskich na Dwornej

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Przed budynkiem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży stanął stolik z kwiatami, a do tego dwa fotele, sofa i gramofon. Taka była sceneria tegorocznego Narodowego Czytania, podczas którego na głos odczytano fragmenty dramatu “Moralność pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej. 

10. edycja Narodowego Czytania rozpoczęła się od odsłonięcia nowej Zaczytanej Ławki. Do tej pory w mieście mieliśmy dwie takie – jedną z Parku Jana Pawła II a drugą w porcie nad Narwią. Nowa ławka stanęła przed biblioteką miejską i nawiązuje do historii naszego miasta – mówi Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży:

– Miasto Łomża uczestniczy od samego początku w tej akcji i cieszymy się z tego, że możemy w taki sposób promować czytelnictwo. Dzisiaj podczas tego świętowania mamy niespodziankę, ławeczkę, która jest wykonana przez naszą lokalną artystkę Teresę Adamowską z motywami łomżyńskimi. Ławeczkę, która ma zachęcać przechodzących tą ulicą do zajścia do biblioteki i zapoznania się naszym księgozbiorem. 

Na ławeczce pojawiły się charakterystyczne dla miasta budynki oraz łąka:

– Inspiracja był maj, kwiaty, łąki. Gdzieś tam nie spodziewałam się, że będę musiała to namalować, ale kołatały mi się w głowie słowa “Za daleka mi byłaś wpośród kwiatów cienia, Łąko – zielona Łąko” Leśmiana. Zawsze mi się to po głowie kołacze, no i cóż niejednokrotnie podejmowałam wyzwanie i malowałam panoramę Łomży od północnej. Tutaj ona też znalazła swoje miejsce. Jeśli chodzi o tę łąkę to starałam się pokrzyw i ostów nie malować, żeby Państwo mogli usiąść bezpiecznie – mówiła Teresa Adamowska.

Pierwsze fragmenty “Moralności pani Dulskiej” odczytali aktorzy Teatru Lalki i Aktora w Łomży, ale swoje głosy postaciom użyczyli prezydenci Łomży, uczniowie szkół oraz wicestarosta łomżyński Maria Dziekońska:

– Jest to propagowanie literatury narodowej, która stanowi bogate źródło różnego rodzaju wzorców. Dzisiaj jest to lektura lekka, czyli “Moralność pani Dulskiej”, ale z drugiej strony pozwala też nam zobaczyć różne przywary ten nasze narodowe, ale tez i ludzkie w takim trochę krzywym zwierciadle. 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:

pg

Hits: 56

Autor P. G.

2021-09-04

Więcej informacji z tej kategorii

Łomża: rusza sezon grzewczy

Łomża: rusza sezon grzewczy

W Łomży rusza sezon grzewczy, a to znak, że jesień jest już za rogiem. Od dzisiaj mieszkańcy Łomżyńskiej Spółdzielni...

Wiara: Dożynki gminne w Radulach

Wiara: Dożynki gminne w Radulach

W niedzielne południe - 19 września 2021 r. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Męczenników w Radulach odbyły się...