27 projektów zostało dopuszczonych do głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego Łomży. 9 w kategorii ogólnomiejskiej i 18 w osiedlowej.
Wiceprezydent Łomży Andrzej Stypułkowski mówi, że są zarówno projekty miękkie jak inwestycyjne.
– Występują oczywiście zadania miękkie, które mają służyć integracji społeczeństwa. Widzimy, że jest taka potrzeba chociażby po tym, że w poprzednich edycjach takie zadania uzyskiwały duże poparcie ze strony mieszkańców. Też nie oszukujmy się – duża część projektów dotyczy infrastruktury, czyli parkingów, chodników, różnych elementów, które otaczają nas w codziennym funkcjonowaniu – mówi wiceprezydent miasta Andrzej Stypułkowski.
Głosowanie rozpocznie się 17 września i potrwa do 1 października. Jego wyniki poznamy 25 października br. Głosować można będzie jednorazowo, wybierając jedno zadanie w każdej z kategorii w sposób tradycyjny, poprzez wrzucenie papierowej karty do urny lub elektronicznie za pośrednictwem strony https://lomza.konsultacjejst.pl/.
Do realizacji trafią pomysły, które uzyskają największą liczbę głosów w poszczególnych kategoriach, do wyczerpania kwot Budżetu Obywatelskiego przeznaczonych dla każdej z nich. W przypadku projektów ogólnomiejskich jest to 1 mln zł, a osiedlowych 100 tys. zł na każde osiedle. Ponadto w przypadku propozycji ogólnomiejskich konieczne jest przekroczenie minimalnego progu poparcia, tj. uzyskanie co najmniej 500 głosów, a osiedlowych co najmniej 50 głosów. Niespełnienie tego warunku spowoduje, że dany projekt nie będzie realizowany.
fot. UM Łomża