Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Łomża: Znowu będą ratować łomżyńskie zabytki cmentarne

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Zbliżają się uroczystości Wszystkich Świętych. Po roku przerwy na cmentarzu katedralnym w Łomży pojawią się kwestarze akcji „Ratujmy Łomżyńskie Zabytki Cmentarne”.

Kwesta potrwa dwa dni – mówi Józef Babiel z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej:

– 31 października będziemy w trzech miejscach. Przy głównej bramie, tej odnowionej dzięki staraniom księdza proboszcza Katedry Łomżyńskiej, przy wejściu przy bramie właśnie na cmentarz komunalny i przy furtce od ulicy Sikorskiego. Tam będą wystawione skarbony, przy których będą ciągle kwestarze z identyfikatorami. I będziemy zbierać tylko do skarbon. Natomiast 1 listopada od godziny 9 do godziny 16:30 przy wszystkich wejściowych bramach i furtkach na stary łomżyński cmentarz. 

      2021-10-29 Józef Babiel o kweście Ratujemy Łomżyńskie Zabytki Cmentarne 1

Kwesta organizowana jest od 1984 roku. Do tej pory udało się uratować 250 obiektów – dodaje Babiel:

– Natomiast tych prac, jako prac było więcej, bo niektóre z tych nagrobków, obiektów były poddawane już na przykład dwukrotnej renowacji, bo jednak od 84 roku ten czas również pracował. Na nagrobkach wapiennych, piaskowcowych to już zostawia spore ślady i trzeba je oczyszczać, nakładać nowe środki konserwujące. Praca na starym, zabytkowym cmentarzu jest jeszcze na wiele, wiele lat. 

      2021-10-29 Józef Babiel o kweście Ratujemy Łomżyńskie Zabytki Cmentarne 2

Cmentarz Katedralny w Łomży jest jednym z najstarszych w Polsce. Ma 220 lat. Na jego terenie znajduje się ponad 500 zabytków.

pg

Autor M. Sz.

2021-10-29

Więcej informacji z tej kategorii