Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Międzynarodowy Dzień Teatru: Teatry wspierają walkę z koronawirusem

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Dziś (27.03.) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Polskie teatry i opery aktywnie włączają się w pomoc służbom medycznym, udostępniając między innymi swoje szwalnie na potrzeby szycia masek ochronnych. Jednocześnie wspierają akcję #zostańwdomu, udostępniając swoje zasoby w sieci.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że we wsparcie walki z koronawirusem zaangażowały się instytucje współprowadzone przez resort między innymi Teatr Wielki – Opera Narodowa, Teatr Wielki w Łodzi czy Opera i Filharmonia Podlaska. Gotowy do pomocy jest także Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

– Szyjemy w warunkach, jakie są możliwe. Konsultowaliśmy się ze specjalistami, jak przygotować sterylne maseczki, materiały są poddawane dezynfekcji. Panie i panowie z naszych pracowni szyją je z zachowaniem wszelkich zasad higieny i bezpieczeństwamówi Waldemar Dąbrowski dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Dwuwarstwowe maseczki są wielokrotnego użytku, mogą być prane w temperaturze 60 stopni i ponownie używane. Materiały, którymi dysponuje teatr pozwolą na wyprodukowanie około 4,5 tysiąca maseczek. Maseczki trafią do pracowników teatru i ich rodzin, Domu Muzyka Seniora oraz Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

Maseczki szyją również wykwalifikowane krawcowe Teatru Wielkiego w Łodzi. Przed kilkoma dniami Teatr zwrócił o pomoc w dostarczeniu odpowiednich materiałów, które pozwolą na rozpoczęcie prac. Apel spotkał się z wielkim entuzjazmem.

W ciągu trzech dni dzięki wsparciu firm i pojedynczych osób dziś udało się uszyć pierwsze maseczki. Pracownicy Teatru chcą pomóc w jak największym stopniu, dlatego nadal apelują o dostarczanie troczków do maseczek, flizelin, gumek i przyłbic ochronnych.

– Teatr to misja, a naszą teraz jest pomocpowiedział Dariusz Stachura, dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi.

Opera i Filharmonia Podlaska już dziś dostarczy dziecięcemu szpitalowi onkologicznemu w Białymstoku 600 maseczek. Na ten cel szpital przekazał odpowiednią ilość materiału. Maseczki, z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem, szyją krawcowe, garderobiane, charakteryzatorki, fryzjerki i rekwizytor. Z prośbą o uszycie tego cennego materiału ochronnego do Opery i Filharmonii Podlaskiej zwracają się już kolejne instytucje.

Teatr Wielki w Poznaniu również przyłączył się do akcji szycia maseczek. Instytucja ta działa w porozumieniu z Wielkopolską Izbą Lekarską, która dostarczyła im 700 metrów materiału. W pracowniach teatralnych pracę tę wykonują dekoratorzy, krawcowe, modystki i garderobiane. Wielkopolska Izba Lekarska dostarczyła im 700 metrów materiału. Od poniedziałku udało się uczyć już blisko 500 maseczek.

Wicepremier profesor Piotr Gliński podziękował teatrom i operom za zaangażowanie w walce z koronawirusem.

– Dziękuję wszystkim pracownikom teatrów i oper – dekoratorom, krawcom, modystkom, garderobianym – nie tylko za ciężką pracę, ale też za wielkie otwarte serca. Dziękuję za solidarność i wzajemne wsparcie w tak trudnym dla nas wszystkich czasie. Wasze zaangażowanie i gotowość niesienia pomocy potwierdza prawdę znaną od lat, że kultura i ludzie, którzy ją tworzą, stanowią opokę podczas największych prób – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego.

IAR

[related limit=”5″]

Hits: 0

Autor P. G.

2020-03-27

Więcej informacji z tej kategorii