Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Minister Zdrowia: Dziś sieć szpitali jednoimiennych zostanie zaopatrzona w sprzęt ochrony osobistej

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że decyzja o utworzeniu sieci szpitali zakaźnych w związku z epidemią koronawirusa została zatwierdzona. Jak dodał, dziś do każdej z tych placówek zostanie dostarczony sprzęt ochrony osobistej. Na liście jest Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. 

– Niezależnie od tego, że pacjentów na razie jest w tych szpitalach niewielu każdy szpital dostanie tysiąc sztuk kombinezonów, tysiąc sztuk maseczek i odpowiednią liczbę shieldów bądź googli, które jak wiemy można sterylizować i używać wielokrotnie. Zabezpieczamy te szpitale w pierwszej kolejności w sprzęt  ochrony osobistejpodkreślał Łukasz Szumowski podczas dzisiejszej konferencji prasowej. 

Łukasz Szumowski mówił też o finansowaniu placówek przekształconych w jednoimienne szpitale zakaźne:

– Z jednej strony te szpitale zatrzymują ryczałt, które miały. Dodatkowo dzisiaj zostanie uruchomiony tak zwany dodatek za gotowość, który będzie, w zależności od liczby łóżek oraz liczby łóżek respiratorowych, nie respiratorów stojących gdzieś obok, ale łóżek faktycznie gotowych z respiratorami będzie przeliczany na każdy szpital.

W każdym województwie jest co najmniej jeden jednoimienny szpital zakaźny. Obecnie liczba takich placówek wynosi 19. W Łomży decyzja o przekształceniu wywołała wiele kontrowersji i protesty mieszkańców oraz pracowników. Z funkcji p.o. dyrektora zrezygnowała Joanna Chilińska. Zarząd województwa powołał już nową osobą w jej miejsce. 

Ministerstwo zdrowia informuje, że z powodu koronawirusa w naszym kraju hospitalizowanych jest około ośmiuset osób. Około 26 tysięcy osób znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym, a kwarantanną objęto ponad siedem i pół tysiąca osób.
Dziś w naszym kraju odnotowano 25 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, ogółem w Polsce zarejestrowano 150 zakażeń. Trzy osoby zmarły z powodu wirusa – każda z nich miała choroby współtowarzyszące. Trzynastu zakażonych pacjentów wyzdrowiało.

IAR/pg

[related limit=”5″]

Autor M. Sz.

2020-03-16

Więcej informacji z tej kategorii