Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Minister zdrowia: Od połowy kwietnia stopniowo uwalniane sektory gospodarki

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że od połowy kwietnia rząd będzie stopniowo uwalniać kolejne sektory gospodarki z ograniczeń wywołanych koronawirusem. Jak mówił rzecznik Ministerstwa, Wojciech Andrusiewicz, jest to konieczne, aby gospodarka mogła ruszyć.

Rzecznik tłumaczył, że służba zdrowia – aby sprawnie funkcjonowała – musi być finansowana, więc muszą być płacone składki zdrowotne. Dlatego – jak mówił rzecznik – w związku ze stopniowym uwalnianiem gospodarki w drugiej połowie tego miesiąca na ulicach może się pojawić więcej ludzi, w tym tacy, którzy nie mają objawów koronawirusa, a będą zakażeni.

– Stąd też ten obowiązek zasłaniania ust i nosa jest potrzebnytłumaczył rzecznik. Taki obowiązek będzie obowiązywał od najbliższego czwartku.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia podał też, że ostatniej doby w Polsce przeprowadzono rekordowe prawie 10,5 tysiąca testów na koronawirusa. Przyznał jednak, że w niektórych województwach jest problem z ich dostępnością.

– Dlatego ministerstwo – za pośrednictwem danych NFZ – sprawdza, dlaczego ta liczba w tych regionach nie jest taka, jak oczekiwałby resort. Obecnie laboratoria mogą potencjalnie wykonywać do 16 tysięcy testów na dobę. Ministerstwo liczy, że w najbliższych dniach będzie to nawet 20 tysięcy – mówił Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik poinformował też, że mamy już 20 szpitali jednoimiennych, czyli leczących tylko chorych na koronawirusa. Gdy utworzono sieć, było ich 19. W tych szpitalach jest łącznie 10,5 tysięcy łóżek. W szpitalach jednoimiennych i na oddziałach zakaźnych leczonych jest około 2200 osób. 124 są pod respiratorami. Kilka dni temu było ich 160 – wskazywał rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

– Osoby, którym jest prowadzone natlenianie za pośrednictwem respiratorów, z tych respiratorów – można by rzec kolokwialnie – schodzą. To też jest pozytywnym sygnałem – mówił Wojciech Andrusiewicz.

Łącznie w Polsce potwierdzono dotąd 5742 przypadki koronawirusa, w tym 175 śmiertelnych. 318 osób wyzdrowiało.

IAR

[related limit=”5″]

Hits: 0

Autor P. G.

2020-04-10

Więcej informacji z tej kategorii