Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Nadleśnictwo Łomża: Akcja “sadziMY” dobiegła końca

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

W ramach ogólnopolskiej akcji ‘sadziMY’ Nadleśnictwo Łomża rozdało dziś mieszkańcom 4 tys. sadzonek. Na chętnych czekały świerki i modrzewie.

Dariusz Godlewski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Łomża podpowiadał jak prawidłowo posadzić drzewko w swoim ogrodzie:

Najważniejsze oczywiście, żeby wykopać ten dołek, żeby te drzewko włożyć do tego dołka, ale ważne, aby ten system korzeniowy skierowany był do dołu. Jak wiemy, w korzeniach występuje tak zwany geotropizm, czyli korzenie rosną do dołu. Musimy pamiętać o tym, żeby te korzonki nie były zagięte końcówkami do góry, żeby zachować ten naturalny układ, bo inaczej drzewko będzie słabo rosło, albo po prostu uschnie. Jak już tylko wsadzimy drzewko do dołka i przysypiemy glebą to też ważny jest jeden element, żeby je podciągnąć lekko do góry. Wtedy korzenie się ułożą, będziemy mogli je dobrze uklepać i oczywiście najlepiej je od razu podlać wodą.

      2024-04-12 Dariusz Godlewski o sadzeniu roślin

Akcja przy siedzibie Nadleśnictwa Łomża cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców:

-Ja mam tutaj ogród, a działkę mam hektarową. Byłem ogrodnikiem, sadziłem warzywo, teraz mam łąkę, a warzywo sadzę tylko dla siebie. Ja mam tam duże świerki, ale mi je bobry ścięły i chcę dwa dosadzić.

-Trzeba dbać o przyrodę, a drzewa przecież wydzielają tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Teraz jest prawdopodobnie 1% tlenu, a jak nie będziemy mieli tlenu w powietrzu to nie będzie życia. 

      2024-04-12 Uczestnicy akcji o sadzonkach

Na tegoroczną akcję w całej Polsce przygotowano milion sadzonek. Drzewka czekały na chętnych we wszystkich 429 nadleśnictwach w kraju. Leśnicy co roku sadzą 500 mln drzew. Lasy zajmują już trzecią część obszaru Polski.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z dzisiejszego spotkania.

Autor M. D.

2024-04-12

Więcej informacji z tej kategorii