Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Noc Muzeów 2022: Śladami łomżyńskich muzeów i galerii

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Noc Muzeów 2022 przeszła już do historii. Razem z  mieszkańcami Łomży udaliśmy się w podróż po lokalnych muzeach, galeriach i nie tylko.

Naszym pierwszym przystaniem było Muzeum Diecezjalne, które w tym roku świętuje 10-lecie istnienia. Poza otwarciem dla zwiedzających wystaw można było wysłuchać koncertu wychowanków łomżyńskiej Państwowej Szkoły Muzycznej i obejrzeć pokaz sprzętu wojskowego, o który zadbał 18. Łomżyński Pułk Logistyczni. Zdjęcia i materiały audio dostępne są w oddzielnej relacji.

Drugi miejscem, do którego zajrzeliśmy to Galeria pod Arkadami, gdzie otwarta została nowa wystawa „Grafika i Przestrzeń”. Pokazane zostały prace studentów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej z Pracowni Kompozycji Przestrzennej dr Edyty Kasperkiewicz.

Kolejny adres to piękna kamienica przy Długiej 13. Tam obejrzeliśmy dopiero co otwartą w Galerii Sztuki Współczesnej wystawę „DŁUGA ULICA SZTUKI. Przegląd plastyki łomżyńskiej”. Przejrzeliśmy też książki, które na kiermasz wystawiła Miejska Biblioteka Publiczna.

Opuszczając budynek nasza uwagę przykuły głośne syreny alarmowe. Czyżby służby miały jakąś akcję? Idąc za dźwiękami dotarliśmy do Sądu Okręgowego przy ulicy Dwornej, gdzie okazało się, że ten hałas to nie żadna akcja tylko pokaz sprzętu policyjnego i więziennego, który szczególnie przypadł do gustu dzieciom. W samym budynku sądu można było przymierzyć togi, zajrzeć do aresztu a nawet wziąć udział w rozprawie.

Po sądowych atrakcjach postanowiliśmy poszukać spokoju w Muzeum Północno-Mazowieckim. To był strzał w dziesiątkę – zobaczyliśmy jak zmieniała się Łomża dzięki zabytkom archeologicznym oraz jak wyglądał salonik mieszczański. Poznaliśmy też historię bursztyniarstwa, z którego słynie Dolina Narwi.

Zobaczcie naszą wędrówkę na zdjęciach:

pg

Hits: 64

Autor P. G.

2022-05-15

Więcej informacji z tej kategorii