Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Nowogród: Ponownie odtworzą wydarzenia z września 1939 roku

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Już po raz 15 w Nowogrodzie odbędzie się inscenizacja walk z września 1939 roku. Wydarzenie poprzedzi msza święta oraz złożenie kwiatów na cmentarzu parafialnym. 

Przypomnijmy, że bitwa o Nowogród miała miejsce między 7 a 10 września 1939 roku, kiedy to Niemcy po przerzuceniu części wojsk z Pomorza do Prus Wschodnich uderzyli na linię Narwi. Tam terenów broniła Samodzielna Grupa Operacyjna „Narew”. W ramach tej akcji 8 września Nowogród zaatakowała niemiecka 21. Dywizja Piechoty, która została odepchnięta przez broniący miasta III Batalion 33. Pułk Piechoty i kompanię forteczną pod dowództwem kpt. Eugeniusza Kordajczyńskiego. Następnego dnia, tym razem z powodzeniem, Niemcy uderzyli na Nowogród i przejęli nad nim kontrolę. Wojska Polskie jeszcze tego samego dnia przeprowadziły kontratak i odzyskały częściowo miasto. Kolejna próba odzyskania miasta miała jeszcze miejsce 10 września, jednak Niemcom udało się przełamać obronę pod Szablakiem.

Widowisko historyczne “Inscenizacja walk o Nowogród z września 1939 roku” ma na celu uczczenie pamięci żołnierzy Wojska Polskiego 33 Pułku Piechoty Strzelców Kurpiowskich walczących w Nowogrodzie oraz nawiązanie do wydarzeń historycznych i przypomnienia walk jakie toczyły się z przeważającymi siłami wroga. Odtworzone zostaną epizody jakie mogły rozegrać się w czasie II Wojny Światowej, ze szczególnie wiernym odtworzeniem mundurów, oporządzenia i uzbrojenia walczących stron oraz zasad żołnierskiego i bojowego zachowania się.

Poniżej szczegółowy program wydarzenia:

12.00  – Msza Święta w kościele w Nowogrodzie

13.00 – złożenie kwiatów na cmentarzu parafialnym w Nowogrodzie

14.00 – Inscenizacja walk o Nowogród z września 1939 r. – schron bojowy przy moście w Nowogrodzie

15.00 – Pokaz statyczny sprzętu wojskowego 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Muzeum im. Orła Białego

17.00 – zakończenie

pg

 

Hits: 14

Autor P. G.

2021-09-08

Więcej informacji z tej kategorii

Łomża: rusza sezon grzewczy

Łomża: rusza sezon grzewczy

W Łomży rusza sezon grzewczy, a to znak, że jesień jest już za rogiem. Od dzisiaj mieszkańcy Łomżyńskiej Spółdzielni...

Wiara: Dożynki gminne w Radulach

Wiara: Dożynki gminne w Radulach

W niedzielne południe - 19 września 2021 r. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Męczenników w Radulach odbyły się...