Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Nowogród: Premiera widowiskowego “Wesela na Kurpiach”

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Multimedialne muzeum, w którym znajduje się wystawa o weselnych obrzędach na Kurpiach. To sceneria, w której rozgrywa się historia opowiedziana w spektaklu „Wesele na Kurpiach. Teatralne widowisko folklorystyczne”. 

W Nowogrodzie odbyła się premiera spektaklu „Wesele na Kurpiach. Teatralne widowisko folklorystyczne”. To projekt Podlaskiego Instytutu Kultury, który powstał na podstawie scenariusza ks. Władysława Skierkowskiego (1886–1941) – folklorysty, zbieracza ludowych pieśni kurpiowskich. Widowisko stworzone przez Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” oraz Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu łączy w sobie różne inspiracje barwnym kurpiowskim folklorem: muzyką, tańcami, obrzędami i strojami. Wychodzi poza ramy teatru obrzędowego, wprowadzając nowe postacie, nowe sceny. Łączy przeszłość i teraźniejszość, zarówno w treści, jak i w formie.

Historia jest prosta, razem z Zespołem Pieśni i Tańca “Kurpie Zielone” trafiliśmy do multimedialnego muzeum, w którym jest wystawa o weselnych obrzędach na Kurpiach. Po chwili zwiedzania okazuje się, że eksponaty ożywają i bierzemy udział w prawdziwy weselu kurpiowskim począwszy od rajb po potańcówkę.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia:

pg/PIK

Hits: 402

Autor P. G.

2021-09-04

Więcej informacji z tej kategorii