Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Nowogród: Za nami XXVIII Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Po raz 28. Regionalny Ośrodek Kultury zorganizował Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej. Na terenie Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie obyły się pokazy i zabawy, które pokazały to, co najlepsze ma w sobie Kurpiowszczyzna. 

Głównym elementem Dni Kultury Kurpiowskiej były przesłuchania laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich:

– Żeby dostać się do Nowogrodu trzeba przejść eliminacje. W tym roku, w związku z tym, że trwała pandemia te eliminacje musieliśmy robić również online. Konkurs generalnie robiony był na zasadzie nadesłanych nagrań przez uczestników ocenianych przez jurorów – mówi Jarosław Cholewicki. W przeglądzie wzięło udział 20 zespołów.

Nie zabrakło jednak lokalnych smakołyków oraz warsztatów etnograficznych ginących zawodów w ramach “Popołudnia z twórczością ludową”. Nieopodal sceny wyeksponowane były także prace laureatów tegorocznego konkursu Kurpiowskiej Sztuki Ludowej, który odbywał się w ramach Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej.

Poniżej publikujemy listę nagrodzonych:

W kategorii konkursowej wykonywania utworów tradycyjnych:

zespoły śpiewacze– grupa dorosłych

I nagroda

Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej- kobiety

Zespół Śpiewaczy z Turośli

II nagroda

Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej – mężczyźni

Zespół „Kurpiowszczyzna” Senior z Myszyńca– kobiety

Zespół Regionalny Myszyniec

III nagroda

Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu

Męska Grupa Śpiewacza „Kurpie Białe” z Dąbrowy

Zespół Śpiewaczy „Dręzkozionki” z Drężek

Zespół „Kurpiowszczyzna” z Myszyńca- gr.kobiet

Wyróżnienia:

Zespół „Wrzos” z Myszyńca

Zespół „Kurpiowszczyzna” z Myszyńca – gr. mężczyzn

Zespół „Kurpie” z Rozóg

Zespół Warmińska Kuźnia z Czerwonki

zespoły śpiewacze– grupa dziecięco – młodzieżowa:

Nagroda

Zespół „Kurpiaki”z Myszyńca – gr. dziewcząt

Zespół „Poziomecki” z Wykrotu

 

Kapele

I nagroda

Kapela Kurpiowska Jana Kani z Turośli

II nagroda

Kapela „Kurpie Białe” z Dąbrowy

III nagroda

Kapela „Miód na serce” z Łomży

Kapela Rodzinna Bałdygów z Mazuchówki

 

Soliści instrumentaliści- grupa dorosłych:

I nagroda

Jan Kania z Turośli

Ryszard Maniurski z Antoni

II nagroda

Sylwester Chojnacki ze Zbroszek

III nagroda

Karol Sadłowski z Turośli

Mateusz Dziczek z Piasutna Żelaznego

Soliści instrumentaliści- grupa dzieci i młodzież:

I nagroda

Diana Stęcel z Dąbrowy (skrzypce)

Dawid Sutkowski z Turośli (harmonia pedałowa)

II nagroda

Natalia Zadroga z Turośli (skrzypce)

Karol Saciłowski z Turośli (harmonia pedałowa)

III nagroda

Aurelia Kulas z Klonu (skrzypce)

Dawid Rolka z Orzeszek (harmonia pedałowa)

Wyróżnienie

Kornelia Bielska z Turośli (skrzypce)

Wiktoria Zielińska z Myszyńca (harmonia pedałowa)

Soliści śpiewacy – grupa dorosłych:

I nagroda

Elżbieta Kasznia z Rozóg

II nagroda

Eugenia Kuliś z Kruszy

Hanna Ksepka z Kuzi

Stanisław Archacki z Myszyńca

III nagroda

Edyta Grzybowska z Czerwonki

Paweł Osowiecki z Myszyńca

Weronika Zyśk z Myszyńca

Michalina Dąbkowska z Rozóg

Wyróżnienie

Bożenna Drózd z Dąbrowy

Grzegorczyk Marianna z Myszyńca

Tadeusz Chorążewicz z Myszyńca

Kacper Polak z Zawojek

Soliści śpiewacy – grupa dzieci i młodzież:

I Nagroda

Rozalia Kaczmarczyk z Występu

II nagroda

Aleksander Kaczyński z Rozóg

wyróżnienie

Piotr Gołaś z Wykrotu

Gawędziarze – grupa dorosłych:

Nagroda

Władysław Gwiazda z Wolkowych

Hanna Brodowska z Myszyńca

Gawędziarze – grupa dziecięco – młodzieżowa:

I Nagroda

Bartosz Wawrzyniak ze Zbójnej

Jakub Mikołajczyk z Wykrotu

II nagroda

Florian Śniadach z Wykrotu

III nagroda

Kacper Konopka z Mątwicy

Antonii Parzych z Wykrotu

Kategoria pary taneczne:

I nagroda

Henryk Dziczek i Bożena Żywica z Myszyńca

II nagroda

Jadwiga i Jan Jędrzejczyk z Myszyńca

III nagroda

Teresa Andrzejczyk i Emil Kozon z Myszyńca

Barbara Butler i Romuald Kaczmarczyk z Rozóg

Bożena Kaczmarczyk i Jerzy Łukowski z Rozóg

Kategoria w nawiązaniu do folkloru kurpiowskiego:

I nagroda

Agnieszka Żemek – Pawczyńska i Grzegorz Sekmistrz z Łomży

II nagroda

Agnieszka Zielewicz z Łomży

III nagroda

Zambrowska Kapela Eli z Zambrowa

Kapela Co Rozwesela z Łomży

Arkadiusz Korytkowski z Łomży

wyróżnienie

Ludowy Zespół Śpiewaczy Laskowianki z Laskowca Starego

red. pg/fot ROK Łomża

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia:

Hits: 43

Autor P. G.

2021-06-21

Więcej informacji z tej kategorii