Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Ostrołęka: Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych [FOTO]

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Msza święta, “Bieg Tropem Wilczym” oraz koncert Adama Jarząbka pod tytułem, “Historia według Kaczmarskiego”. Tak ostrołęczanie obchodzili Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Żołnierze podziemia antykomunistycznego, czyli tak zwani Żołnierze Wyklęci to członkowie wielu organizacji, którzy po zakończeniu II wojny światowej prowadzili dalszą walkę „w duchu odzyskania pełnej niepodległości państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą”. Tym razem z nowym okupantem ze wschodu. Przez wiele lat władze komunistyczne chciały ze świadomości ludzi wymazać pamięć o żołnierzach. Dopiero kilkadziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej zostali należycie docenieni za walkę o Polskę. Dzień 1 marca ustanowiono Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w 2011. Pomysłodawcą był śp. prezydent Lech Kaczyński.

W Ostrołęce uroczystości rozpoczęły się mszą świętą o godz. 10 w Kościele Zbawiciela Świata. Na mszy zgromadzili się parlamentarzyści, samorządowcy oraz harcerze. Nie zabrakło również mieszkańców.

Kolejnym punktem obchodów był zorganizowany po raz czwarty bieg „Tropem Wilczym”. Uczestnicy mieli do pokonania dwa dystanse: 1963 metrów, na którym najszybszy okazał się Karol Rogoziński z czasem 00:06.12 oraz 5 km, tu najszybszy okazał się Przemysław Dąbrowski który przebiegł dystans w czasie 00:15.23.

Ostrołęckie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zakończyły się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych, gdzie uczestnicy wysłuchali koncertu Adama Jarząbka pn. “Historia według Kaczmarskiego”. 

[nggallery ID=3893]

SK/red. pg

[related limit=”5″]

Autor adam

2020-03-02

Więcej informacji z tej kategorii

Wiara: Nowe organy w Wyszkowie

Wiara: Nowe organy w Wyszkowie

Sanktuarium Św. Idziego w Wyszkowie cieszy się nowym instrumentem muzycznym. W niedzielę 27 listopada na Mszy Świętej...

Wiara: 50 lat Instytutu Muzyki

Wiara: 50 lat Instytutu Muzyki

Minionej soboty 26 listopada Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej Diecezji Łomżyńskiej świętował swoje...

Słowo Życia: 27 listopada

Słowo Życia: 27 listopada

PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU   Mt 24, 37-44 Jezus powiedział do swoich uczniów: «Jak było za dni Noego, tak będzie...

Słowo Życia: 26 listopada

Słowo Życia: 26 listopada

SOBOTA TRZYDZIESTEGO CZWARTEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO   Łk 21, 34-36 Jezus powiedział do swoich uczniów: „Uważajcie na...

Wiara: Duchowa adopcja kapłanów

Wiara: Duchowa adopcja kapłanów

W te niedziele rozpocznie się dzieło duchowej adopcji kapłanów. Powstało ono ponad 12 lat temu. W akcji każdy może...