Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Ostrołęka: Muzeum Żołnierzy Wyklętych przejmie schrony Kozłowskiego “Lasa”

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce rozszerza swoją ofertę. Pod skrzydła instytucji zostanie przekazana zrekonstruowana baza komendanta XVI Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego ppor. Józefa Kozłowskiego “Lasa”.

Obiekt znajduje się niedaleko miejscowości Gleba w gminie Kadzidło – mówi Janusz Kotowski, dyrektor muzeum:

– Te miejsce zostało odnalezione, upamiętnione. Także zostały tam takie umocnienia ziemne zrekonstruowane, odtworzone. To jest w gestii Lasów Państwowych i wiadomą jest rzeczą, że Lasy Państwowe nieco inne zadania, ale ta współpraca się dobrze nam układa. Dzięki życzliwości Lasów Państwowych, dyrekcji i nadleśniczego Nadleśnictwa Myszyniec doprowadziliśmy do tego, że ten teren zostanie w użyczenie oddany muzeum.

      2022-05-24 Janusz Kotowski o przejęciu schronów Kozłowskiego Lasa 1

Jest już pomysł na wykorzystanie tego terenu:

– My jako muzeum zajmiemy się tym merytorycznie. Najpierw postaramy się odnowić ten teren, bo wiadomo jak to jest w lesie. Nie ma tak bezpośrednio kogoś kto by nad tym czuwał. To te umocnienia na po prostu popadają w pewną rozsypkę. Natomiast zgromadzimy środki, żeby to odnowić, a potem zabezpieczymy odpowiednio, oznaczymy, dodamy opis historyczny i włączymy to w ofertę naszego muzeum.

      2022-05-24 Janusz Kotowski o przejęciu schronów Kozłowskiego Lasa 2

Umowa użyczenia zostanie podpisana w najbliższym czasie. Obiekty powinny zostać dostosowane do potrzeb muzeum w ciągu roku.

pg/fot. Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Autor M. Sz.

2022-05-24

Więcej informacji z tej kategorii