Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Ostrów Mazowiecka: Warsztaty pisania ikon

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Od 1 października 2022 r. w parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej rusza trzecia edycja „Warsztatów pisania ikon” dla początkujących.

– Podczas nich każdy z uczestników namaluje własną ikonę, pozna tradycyjne metody powstawania ikon i ich teologię – relacjonuje ksiądz Adam Polkowski, wikariusz parafii i jednocześnie organizator zajęć. – To już trzecia edycja warsztatów. Poprowadzi ją, tak jak i poprzednie, ksiądz Grzegorz Chełstowski z parafii p.w. Bożego Ciała w Łomży – dodaje ksiądz Adam.

Warsztaty (cykl 10 spotkań) będą odbywały się w soboty w godzinach 9.30 – 14.00.

Efekty pracy uczestników poprzedniej edycji można było podziwiać w sierpniu podczas wystawy  w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej. Ikony zdobiły ołtarz św. Mikołaja, a 15 sierpnia 2022 r. podczas sumy odpustowej zostały uroczyście pobłogosławione.

– To bardzo ważne, że w trakcie pisania ikon można poznać także znaczenie każdego z elementów i … modlić się – mówią o udziale w warsztatach ich uczestnicy.

Ikony, przez medytację i wpatrywanie się w nie wejrzeniem pogłębionym, ułatwiają wejście w tajemnice życia Bożego, w zamysł miłości Stwórcy wobec człowieka. Są pomocne w otwieraniu się na działanie Ducha Świętego. Symbole i kolory ikon uzmysławiają święte treści i przekaz, a połączone z modlitwą, pomagają odczuwać Bożą obecność.

Czuwając przed ikoną świętujemy wspólnotę miłości z Bogiem, która leczy, przemienia, ożywia, podnosi i uzdatnia do działania, ocala i scala, pielęgnuje i pociesza, przenika i wyzwala. – Podczas kontemplacji ikony otwieramy się na Ducha Świętego – mówi ksiądz Adam Polkowski, zachęcając do udziału w warsztatach.

Na zajęcia z pisania ikon można zapisać się pod numerem telefonu: 668 355 789. Liczba miejsc ograniczona.

Polecamy i zapraszamy!

 

Anna Borawska

Zdjęcia: Parafia p.w. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej.

Autor ES

2022-09-27

Więcej informacji z tej kategorii

Rozmowy o Kościele: Wspólnota

Rozmowy o Kościele: Wspólnota

W ostatniej audycji "Rozmowy o Kościele" gościliśmy Księdza Jacka Dąbrowskiego, który opowiedział o wspólnocie...

Słowo Życia: 2 grudnia

Słowo Życia: 2 grudnia

PIĄTEK PIERWSZEGO TYGODNIA ADWENTU   Mt 9, 27-31 Gdy Jezus przechodził, szli za Nim dwaj niewidomi, którzy głośno...