Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Parafia Jelonki: Rekolekcje ze Świętym Michałem Archaniołem

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

W powiecie ostrowskim, w niewielkiej parafii pw. św. Anny w Jelonkach, przeżywano wyjątkowe wydarzenie. W dniach 8-10 kwietnia 2022 r. odbyły się rekolekcje wielkopostne, w obecności figury św. Michała Archanioła.

Figura św. Michała pochodzi z włoskiego Monte Sant’ Angelo na Górze Gargano. Św. Michał jest uważany za najważniejszego spośród aniołów. Jest tym, który pokonał złego, a jego imię Któż jak Bóg wskazuje na potęgę Boga. Ludzie uwikłani w nałogi, hazard, złe skłonności proszą o pomoc potężnego Archanioła. Św. Michał Archanioł jest także patronem Kijowa i całej Ukrainy. W tak trudnym, bo w wojennym czasie u naszych sąsiadów, obecność ich Patrona w szczególny sposób skłania do refleksji i modlitwy.

Rankiem 8 kwietnia 2022 r. figura przybyła do Jelonek w asyście OSP z tej miejscowości. Pierwszymi witającymi św. Michała Archanioła były dzieci z przedszkola z PSP w Jelonkach. Grupy Malinek, Jagódek i Wisienek ustawione wzdłuż trasy przejazdu machały na powitanie kwiatami zrobionymi z bibuły. W kościele na wyjątkowego gościa z czerwonymi różami w dłoniach, pod opieką dyrektora i nauczycieli, czekały również starsze dzieci z PSP im. mjr Henryka Sucharskiego w Jelonkach, a także dzieci i młodzież spoza jelonkowskiej parafii (ze szkół w Wąsewie, Czerwinie, Trynos-Osiedle i Sulęcina). Przy powitaniu figury był obecny ks. bp. Tadeusz Bronakowski, a także wójtowie z gmin: Ostrów Mazowiecka, Wąsewo, Stary Lubotyń oraz Czerwin (z inicjatywy proboszcza ks. Daniela Glińskiego w/w włodarze ufundowali do kościoła w Jelonkach kopię figury św. Michała Archanioła z Gargano). W tych dniach w Jelonkach nie zabrakło również uchodźców z Ukrainy. Po ceremonii powitania, w języku ukraińskim została odmówiona modlitwa do św. Michała .

Rekolekcje poprowadził i nauki wygłosił michalita ks. Krzysztof Bochenek. To od ks. Krzysztofa parafianie i goście usłyszeli historię związaną ze świętym Archaniołem sięgającą aż V wieku.

Pod koniec Mszy św. Biskup Bronakowski poświęcił kopię figury św. Michała Archanioła z Gargano.

W drugim dniu rekolekcji do Jelonek przybył również JE ks. bp Janusz Stepnowski, ordynariusz diecezji łomżyńskiej.

Przez trzy dni rekolekcji odprawiano po cztery Msze św. Na każdej Eucharystii kościół był wypełniony ludźmi. Z tego wyjątkowego czasu skorzystali również katolicy z sąsiednich parafii i dekanatów, wiele osób przystąpiło do spowiedzi, wiele osób przyjęło też tarczę ochronną jaką jest szkaplerz św. Michała Archanioła.

Parafianie z Jelonek bardzo dziękują za wszystkie duchowe owoce, które otrzymali wraz z nawiedzeniem św. Michała Archanioła w znaku Figury z Gargano.

Dziękujemy za ten święty czas

Św. Michale Archaniele pomagaj nam

Pomagaj jak tylko będziesz mógł

bo Twoje imię „ Któż jak Bóg”.

 Maria Jankowska

Autor P. G.

2022-04-29

Więcej informacji z tej kategorii