Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Pielęgnacja jamy ustnej niemowlaka

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Troska o dziecko w pierwszych miesiącach życia nie powinna ograniczać się do karmienia maluszka, przewijania go i noszenia na rękach. Wielu rodziców zapomina, że już od najmłodszych lat regularnej pielęgnacji wymaga jama ustna malca. Fakt, że nie ma w niej jeszcze żadnych ząbków niczego nie zmienia. Początkowo możesz obmywać dziąsła swojej pociechy nasączonym wystudzoną, przegotowaną wodą gazikiem. W późniejszym okresie wymagane jest szczotkowanie dziecku mleczaków przy użyciu dziecięcej szczoteczki.

Wszystkie ząbki mleczne pojawiają się u dziecka około trzeciego roku życia. Niestety, wielu rodziców dopiero wtedy zaczyna się poczuwać do obowiązku obmywania maluchowi jamy ustnej. Tymczasem szkodliwe bakterie osiadają w buzi szkraba jeszcze zanim pojawiają się w niej pierwsze ząbki. W dziąsłowych fałdach i zachyłkach z łatwością gromadzą się resztki pokarmowe, które nieusuwane skutkują powstawaniem stanów zapalnych i pleśniawek.

Dlaczego pielęgnacja jamy ustnej niemowlaka jest tak ważna?

Nieoczyszczanie dziecku jamy ustnej w pierwszych miesiącach życia sprawia również, że w buzi maluszka zaczyna pojawiać się coraz więcej bakterii próchniczych. Choroba ta najpierw atakuje wyrzynające się mleczaki, a następnie przenosi się na zęby stałe. W efekcie dziecko wkracza w życie z uzębieniem zniszczonym, wymagającym interwencji specjalisty.

Jak myć dziecku mleczne ząbki?

W przypadku noworodków najlepszą opcję pielęgnacyjną stanowi nasiąknięty wodą kawałek gazy, ale dziąsła pociechy można też czyścić wilgotną szmatką albo miękką, gumową szczoteczką nakładaną na palec. To ważne nie tylko ze względów higienicznych, ale również dlatego, że warto, aby maluchy od najmłodszych lat przyzwyczajały się do konieczności regularnej pielęgnacji jamy ustnej.

W okolicach trzeciego miesiąca życia u dziecka najczęściej pojawiają się pierwsze mleczaki. To odpowiedni moment, aby kupić szkrabowi szczoteczkę z miękkim włosiem. Rzecz jasna twoja pociecha nie będzie jeszcze w stanie samodzielnie czyścić nią ząbków – to Ty musisz dalej dbać o czystość jamy ustnej szkraba.

Przed rozpoczęciem szczotkowania, należy zwilżyć dziecięcą szczoteczkę wodą i nałożyć na nią ilość pasty o równowartości mniej więcej ziarnka ryżu. Maluszkowi powinno się myć zęby przy użyciu delikatnych, kolistych ruchów, dbając o to, aby szkrab nie połykał pasty. Po zakończeniu procesu szczotkowania konieczne jest usunięcie resztek preparatu z buzi dziecka. Dla starszych dzieci w wieku ponad 4-5 lat dobrym rozwiązaniem będą już szczoteczki soniczne i elektryczne. Są one proste w obsłudze i umożliwiają dokładne mycie. Do popularnych modeli zaliczymy szczoteczki Oral-B oraz Smilesonic Kids.

Co zrobić, aby dziecko chętnie przystępowało do szczotkowania?

Dla większości małych dzieci mycie ząbków, przynajmniej na początku, to prawdziwa udręka. Próby nakłonienia szkraba do szczotkowania zazwyczaj kończą się głośnymi protestami i płaczem. Istnieje jednak kilka sposobów, aby zwalczyć u malucha niechęć do pielęgnacji jamy ustnej:

  • Wybierzcie wspólnie pierwszą szczoteczkę – dzieci znacznie chętniej korzystają z przedmiotów, które podobają im się wizualnie. Zabierz malucha na zakupy i pozwól, aby wskazał palcem, która szczoteczka najbardziej mu odpowiada. Przypilnuj tylko, aby wybrany przez dziecko produkt miał odpowiednio niewielką, dopasowaną do wieku szkraba głowicę czyszczącą i delikatne włosie.
  • Udowodnij dziecku, że Ty też musisz myć zęby – najmłodsi uwielbiają naśladować dorosłych. Jeśli dziecko zobaczy, że i Ty musisz regularnie szczotkować zęby, z pewnością znacznie łatwiej będzie mu się do tej czynności przekonać.
  • Mów do dziecka – podczas szczotkowania cały czas przemawiaj do dziecka i je uspokajaj. Aby uprzyjemnić maluchowi czynności pielęgnacyjne, możesz też spróbować śpiewać szkrabowi podczas czyszczenia piosenki bądź opowiadać bajki.
  • Bądź delikatny – wszelkie ruchy szczoteczką w buzi dziecka wykonuj ostrożnie i subtelnie, aby nie podrażnić błon śluzowych i mleczaków pociechy. Jeśli niemowlę odwraca głowę podczas mycia albo się wierci, możesz delikatnie przytrzymać dłonią jego czoło i kończyny. Nie rób jednak niczego na siłę – to na dłuższą metę tylko zniechęci malca do szczotkowania.

Kiedy pierwsza wizyta u dentysty?

Ważne jest także to, aby od najmłodszych lat życia rozwój ząbków dziecka mógł kontrolować specjalista. Zaleca się, aby na pierwszą wizytę do dentysty udać się ze szkrabem już w pierwszym roku życia. Podczas spotkania maluszek będzie mógł się oswoić z atmosferą, która panuje w gabinecie stomatologicznym, a my, rodzice, będziemy mieli szansę otrzymać od lekarza cenne porady dotyczące dbania o ząbki najmłodszych.

Po pojawieniu się w buzi dziecka wszystkich ząbków mlecznych, na wizyty kontrolne trzeba uczęszczać z maluchem regularnie co 3-4 miesiące. To odpowiedni czas, aby szkrab pamiętał jeszcze poprzednią wizytę, a przy tym nowopowstałe zmiany próchnicowe nie zdołały się rozwinąć do groźnej postaci.

mat. sponsorowany

Hits: 13

Autor P. G.

2021-11-02

Więcej informacji z tej kategorii