Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Podlaskie: 42 tys. bonów turystycznych oczekuje na aktywację

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Rodzice, którzy jeszcze nie wykorzystali bonu turystycznego mogą już teraz zaplanować sobie wymarzony czas z dziećmi w jednym z wielu wspaniałych miejsc naszego kraju. Za atrakcje i nocleg mogą zapłacić Polskim Bonem Turystycznym.

– Zgodnie z obowiązującymi przepisami bon jest ważny do 31 marca 2022 r. Nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Do tej pory ponad 3 mln Polaków aktywowało bony turystyczne na kwotę 2,7 mld złotych. W województwie podlaskim blisko 80 tys. uprawnionych rodziców i opiekunów również już pobrała kod płatności. Kwota aktywnych bonów w naszym regionie obecnie wynosi 72,5 mln zł – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Płatności Polskim Bonem Turystycznym przyjmuje obecnie 28 tys. przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego, świadczących usługi hotelarskie lub oferujących imprezy turystyczne w Polsce.

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500 plus”. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i z tego powodu 500 plus im nie przysługuje.

Na każde dziecko przypada jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością potwierdzoną odpowiednim orzeczeniem, rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł.

– Kwota zrealizowanych płatności przekazanych podmiotom turystycznym sięga 1,9 mld zł. Mieszkańcy województwa podlaskiego wsparli branżę turystyczną kwotą ponad 47 mln zł, płacąc za wypoczynek swoich dzieci bonem turystycznym. Jednak w całości wykorzystanych zostało jedynie 33 proc. wszystkich przysługujących w Podlaskiem bonów – dodaje rzeczniczka.

Na bonie widoczna jest kwota do wykorzystania. Za pomocą bonu można płacić wielokrotnie, aż wyczerpie się pełną kwotę. Bon jest dostępny na profilu PUE ZUS osoby, która wnioskowała o świadczenie z programu „Rodzina 500 plus”. Aby dokonać płatności za usługę turystyczną, trzeba podać specjalny numer, a następnie jednorazowy kod, przesłany SMS-em na numer telefonu komórkowego, podany na PUE ZUS przy aktywacji bonu.

W razie pytań dotyczących bonu, można kontaktować się ze specjalną infolinią nr. tel. 22 11 22 111.

ZUS

Hits: 13

Autor P. G.

2021-11-09

Więcej informacji z tej kategorii