Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Podlaskie: 60 mobilnych pracowni

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Do podlaskich szkół trafi 60 mobilnych pracowni komputerowych. Podczas konferencji prasowej w Białymstoku wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz z udziałem samorządowców poinformował o wynikach konkursu „Pracownia Kompetencji Cyfrowych” dla województwa podlaskiego.

„Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie i zaangażowanie uczniów i nauczycieli zwiększyliśmy pulę nagród – zamiast planowanych 500 mobilnych pracowni komputerowych, do szkół trafi ich ponad 800, w tym dokładnie 60 do województwa podlaskiego.” – mówił minister Adam Andruszkiewicz.

Mamy bardzo dobre wiadomości dla województwa podlaskiego. W Konkursie „Pracownia Kompetencji Cyfrowych” na przenośne zestawy złożone z 16 nowoczesnych laptopów wraz z ekranem edukacyjnym do szkół w naszym Regionie trafi 60 takich pracowni. Uczniowie będą na co dzień korzystać z tego pozyskanego sprzętu, kształtując swoje kompetencje cyfrowe. To z pewnością pomoże im na rynku pracy, a szczególnie w zawodach przyszłości, które będą dominować – powiedział minister Adam Andruszkiewicz, Poseł na Sejm RP z województwa podlaskiego.

Konkurs, w którym mogły brać udział wszystkie szkoły w Polsce, został ogłoszony na początku czerwca. Uczestnicy mogli startować w 3 kategoriach wiekowych, a dla każdej z nich przygotowano inne zadanie. Wspólnym motywem było zrealizowanie wskazanego kursu e-learningowego dotyczącego bezpieczeństwa w sieci przez jak największą liczbę uczniów, a następnie przygotowanie pracy w oparciu o zdobytą wiedzę. Drużyny rywalizowały o mobilną pracownię komputerową dla swojej szkoły. Każda z nich ich jest wyposażona w 16 laptopów wraz z przenośną szafą, posiada oprogramowanie umożliwiające zarządzanie przez nauczyciela pracami uczniów oraz interaktywny monitor.

Jestem bardzo dumna, że w naszej Gminie pozyskaliśmy pracownie do SP im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach oraz do SP w Porytem. To ma duże znaczenie dla naszych uczniów i nauczycieli, ponieważ jest to jeden z nielicznych projektów, o który walczyli sami uczniowie, którzy pod okiem nauczyciela przygotowali prace do tego Konkursu. Ten sprzęt jest naprawdę potrzebny i przyda się dzięki swojej mobilności nie tylko na lekcjach informatyki, ale będzie także wykorzystywany na zajęciach biologii, chemii, matematyki czy fizyki – wskazała burmistrz Stawisk Agnieszka Rutkowska.

Do województwa podlaskiego trafia aż 60 pracowni. Wyposażenie szkół w nowoczesny sprzęt otwiera nowe perspektywy dla uczniów, ale i nauczycieli. Teraz, w jeszcze większym stopniu, będą mogli korzystać z cyfrowych materiałów edukacyjnych, przygotowywanych między innymi przez Państwowy Instytut Badawczy NASK.

Gmina Filipów to gmina wiejska, w której uczniowie po raz kolejny otrzymają szansę i wsparcie w zakresie cyfryzacji, jakiej nigdy wcześniej nie mieli. W tym tygodniu otrzymaliśmy laptopy dla klas czwartych, wcześniej około 90 laptopów trafiło do uczniów z rodzin poPGRowskich. Składam podziękowania za te ważne programy na ręce Pana Ministra Adama Andruszkiewicza, bo to właśnie dzięki nim nasza młodzież się rozwija. Nie odbiegamy już poziomem od państw zachodnich – zaznaczył Tomasz Rogowski, wójt gminy Filipów.

Konkurs „Pracownia kompetencji cyfrowych” to odpowiedź na potrzeby samorządowców, dyrektorów, rodziców, nauczycieli i samych uczniów, którzy dawali nam takie sygnały. Województwo podlaskie jest szóste w Polsce pod względem liczby pracowni w całej Polsce, a w stosunku do liczby mieszkańców nasz Region jest najlepszy w całym kraju. To pokazuje, że nasze samorządy, nasze szkoły i nasza zdolna młodzież nie powinna mieć żadnych kompleksów – mówił wiceszef resortu cyfryzacji Adam Andruszkiewicz.

Konkurs „Pracownia Kompetencji Cyfrowych” został współfinansowany ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Jego organizatorem był Państwowy Instytut Badawczy NASK.

mat. nadesłany 

Autor W M

2023-09-21

Więcej informacji z tej kategorii