Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Podlaskie: Budowa Xylopolis pod znakiem zapytania

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Budowa Centrum Nauki i Sztuki o Drewnie Xylopolis stoi pod znakiem zapytania. Inwestycja, która była pomysłem poprzedniego zarządu województwa podlaskiego miała powstać w Wasilkowie. Powód? Pieniądze.

Centrum miało być finansowanie ze środków unijnych. Samorząd otrzymał z funduszy unijnych 26 milionów euro. Członek zarządu województwa Jacek Piorunek mówił na naszej antenie, że jest to za mała kwota na takie przedsięwzięcie.

– Jeśli posłuchać fachowców i realnie spojrzeć na to, że trzeba uzbroić teren w infrastrukturę, budynki, które będą służyć całemu przedsięwzięciu, amfiteatr itd., to wszystko będzie kosztować około 250 milionów złotych.

      2024-06-12 Jacek PIorunek

Tak duża różnica między otrzymanym dofinansowaniem, a realnym kosztem tej inwestycji sprawa, że stoi ona pod znakiem zapytania.

– Wierzę, że jeśli samorząd będzie musiał dopłacić powiedzmy 10-15 milionów, to jesteśmy w stanie to robić. Jeśli mamy dopłacić 115 milionów, a dopiero przetarg pokaże nam ile to będzie w rzeczywistości kosztować, to dopiero zdecydujemy czy będziemy to budować. Ja powiem szczerze, że dobrze byłoby mieć takie muzeum, bo jest to dodatkowa atrakcja turystyczna w regionie, ale ona musi być na miarę możliwości województwa.

      2024-06-12 Jacek Piorunek o Xylopolis

Placówka Xylopolis została już powołana na początku ubiegłego roku i podlega ona samorządowi województwa. Obecnie jest instytucją w organizacji. Władze zakładały, że centrum powstanie pod koniec 2027 roku.

fot. podlaskie.eu

Autor B. Ś.

2024-06-12

Więcej informacji z tej kategorii

21 lipca: Jezus dobry pasterz

21 lipca: Jezus dobry pasterz

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA (ROK B)   Mk 6, 30 - 34 Apostołowie zebrali się u Jezusa i opowiedzieli Mu wszystko, co...