Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Podlaskie: Generalna modernizacja siedzib PIK

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Generalna modernizacja siedzib Podlaskiego Instytutu Kultury coraz bliżej. 8 września, w Spodkach PIK Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki podpisał umowę z firmą Budimex na realizację projektu pod nazwą: „Rewaloryzacja infrastruktury i kapitału kulturalnego Podlaskiego Instytutu Kultury”.

Umowa opiewa na blisko 60 mln zł. , z czego 52 mln pochodzą z Rządowego Programu Polski Ład, a blisko 8 mln z budżetu województwa. To fundusze na generalną modernizację siedzib PIK – zabytkowej kamienicy przy ul. Kilińskiego 8 oraz Spodków przy ul. św. Rocha 14 w Białymstoku.

Po Teatrze Dramatycznym jest to druga ze sztandarowych, kluczowych inwestycji województwa podlaskiego. Cieszymy się, że dzięki dobrej współpracy rządu z samorządem możemy te środki pozyskiwać i realizować inwestycje, które w historii miasta Białegostoku, ale i samorządu województwa podlaskiego nigdy nie byłyby realizowane (…) Mam nadzieję, że w marcu, kwietniu 2025 roku wszyscy – mieszkańcy Białegostoku, ale i pracownicy Spodków będą mogli korzystać z tych obiektów w taki sposób i na takim poziomie, żeby można było realizować wszystkie te zadania, które Podlaski Instytut Kultury wykonuje – podkreśla Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

W ramach projektu przewiduje się wykonanie dwóch zadań. Pierwsze dotyczy zabytkowej kamienicy przy ulicy Kilińskiego i tu najważniejszym działaniem jest wymiana stropu. Budynek przejdzie też generalny remont zarówno pomieszczeń biurowych, pracowni artystycznych, jak i galerii wystawienniczej.  Drugie zadanie to wykonanie dokumentacji projektowej oraz robót budowlanych w ramach modernizacji czterech Spodków wraz z urządzeniem terenu wokół. Budynki zyskają termoizolację, nowe instalacje sanitarne, elektryczne. Wnętrza przejdą całkowity remont, zyskają nowoczesny wygląd, staną się wygodne i funkcjonalne. Projekt przewiduje też wyposażenie Spodków między innymi w urządzenia nagłośnieniowe, oświetleniowe, muzyczne, system wystawienniczy na potrzeby edukacji kulturalnej, telebim multimedialny, umeblowanie.

Dla nas pracowników Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku jest to bardzo ważny dzień, bardzo na to czekaliśmy. Co więcej – na ten remont czekało zapewne kilka pokoleń pracowników wcześniej WOAu, a obecnie Podlaskiego Instytutu Kultury. Bo każdy kto miał okazję bywać w kamienicy przy ulicy Kilińskiego 8, czy też szerzej rozejrzeć się po Spodkach wie w jakich warunkach przyszło nam pracować. To jest dla nas ogromny krok naprzód i ogromnie się z tego cieszymy – mówi Barbara Bojaryn-Kazberuk, Dyrektor PIK.

W Spodkach będzie nowoczesna sala koncertowa, galeria multimedialna, sala prób dla Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie Zielone. Pojawi się przestrzeń do prowadzenia warsztatów, organizowania konferencji.

Spodek na dole, który Państwo znają jako dawne ACK będzie Spodkiem otwartym dla artystów amatorów. Chcemy żeby była tam przyjazna dla nich galeria. Chcemy, żeby mogli się tam prezentować ze swoją twórczością literaci, poeci, muzycy. Będzie to specjalne miejsce, bardzo przyjazne i bardzo ciepłe dla naszych artystów – dodaje Barbara Bojaryn-Kazberuk.

Wykonawcą projektu jest firma Budimex, która wygrała przetarg i ma duże doświadczenie w tego typu inwestycjach.

Wydaje mi się, że bez problemu wykonamy to zadanie. Termin też jest bezpieczny, bo to trzydzieści miesięcy, więc nie powinno być problemów – zapewnia Andrzej Sowa z Budimexu

To modernizacja z wielkim rozmachem i na ogromną skalę. Po jej zakończeniu siedziba PIK  na Kilińskiego odzyska zabytkowy, szlachetny charakter, a Spodki nowoczesny blask.

xes/PIK/fot.M.Adamski

Autor ES

2022-09-08

Więcej informacji z tej kategorii

Wiara: Nowe organy w Wyszkowie

Wiara: Nowe organy w Wyszkowie

Sanktuarium Św. Idziego w Wyszkowie cieszy się nowym instrumentem muzycznym. W niedzielę 27 listopada na Mszy Świętej...

Wiara: 50 lat Instytutu Muzyki

Wiara: 50 lat Instytutu Muzyki

Minionej soboty 26 listopada Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej Diecezji Łomżyńskiej świętował swoje...

Słowo Życia: 27 listopada

Słowo Życia: 27 listopada

PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU   Mt 24, 37-44 Jezus powiedział do swoich uczniów: «Jak było za dni Noego, tak będzie...

Słowo Życia: 26 listopada

Słowo Życia: 26 listopada

SOBOTA TRZYDZIESTEGO CZWARTEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO   Łk 21, 34-36 Jezus powiedział do swoich uczniów: „Uważajcie na...

Wiara: Duchowa adopcja kapłanów

Wiara: Duchowa adopcja kapłanów

W te niedziele rozpocznie się dzieło duchowej adopcji kapłanów. Powstało ono ponad 12 lat temu. W akcji każdy może...