Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Podlaskie: Kapliczki i krzyże zyskają nowy blask

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

,,Kapliczki Podlaskie – ocalić od zapomnienia” to hasło programu realizowanego przez Urząd Województwa Podlaskiego. Wsparcie otrzymało 12 organizacji, które podjęły się renowacji lokalnych obiektów. Na ten cel Marszałek Województwa przeznaczył ponad 150 tys. złotych.

Mała architektura jest wizytówką regionu, a dla mieszkańców stanowi ogromną wartość sentymentalną – mówi marszałek Województwa Podlaskiego, Artur Kosicki.

-Wspólnie troszczymy się o dziedzictwo, tradycję i historię naszego regionu. Pierwszy program powstał w 2022 roku, to wtedy rozpisaliśmy pierwszy konkurs. Wiele krzyży, kapliczek i małych elementów architektury potrzebowało tego wsparcia i stąd głosy od Państwa i organizacji pozarządowych. 

      2024-04-19 Artur Kosicki

Wsparcie otrzymała m.in. parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie. Dotacja zostanie przekazana na odświeżenie czterech kapliczek na Wzgórzu Rolników. To ważne miejsce na mapie województwa. Odwiedzają je nie tylko mieszkańcy, ale również pielgrzymi – mówi Lucja Orzechowska, przedstawicielka parafii.

Bardzo się cieszę i dziękuję w imieniu wszystkich mieszkańców województwa podlaskiego za to wsparcie finansowe w formie dotacji, która pozwoli na renowację aż czterech kapliczek, to kapliczka św. Jerzego, św. Nepomucena, św. Krzysztofa i św. Hieronima. Wzgórze na którym się znajdują odwiedzane jest przez mieszkańców województwa oraz pielgrzymów. 

      2024-04-19 Lucja Orzechowska

Dzięki dofinansowaniu uda się odrestaurować ponad 20 przydrożnych krzyży i kapliczek.

Autor W M

2024-04-20

Więcej informacji z tej kategorii