Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Podlaskie: Mieszkańcy regionu Puszczy Białowieskiej chcą referendum lokalnego

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Mieszkańcy regionu Puszczy Białowieskiej chcą przeprowadzenia referendum lokalnego w sprawie ochrony Puszczy.

Chodzi o projekt ustawy o Obiekcie Światowego Dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska zaprezentowany podczas obrad senackiej Komisji Klimatu i Środowiska. Zgodnie z projektem cały obszar puszczy miałby zostać objęty ochroną w formie Parku Narodowego. Mieszkańcy tych terenów sprzeciwiają się proponowanym zmianom.

Nie wyobrażamy sobie tworzenia prawa, które nie będzie działało na rzecz mieszkańców- mówi marszałek Artur Kosicki, który poparł ideę referendum.

 

-Nie wyobrażam sobie,  żeby ktoś spoza naszego regionu decydował o tym, jak ma się rozwijać Puszcza. To mieszkańcy, organizacje pozarządowe z tego terenu, przedsiębiorcy i przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego powinniśmy decydować o tym, jak Puszcza ma być chroniona i w jaki sposób ma się rozwijać. Jako Zarząd Województwa Podlaskiego przedstawiliśmy swoje stanowisko dotyczące tego projektu ustawy. 

      2024-03-15 Artur Kosicki

Puszcza Białowieska to ważny element naszego regionu. Musimy o nią dbać – mówi wójt gminy Hajnówka – Lucyna Smoktunowicz.

-Jestem bardzo szczęśliwa, że doszliśmy do etapu, gdzie my mieszkańcy będziemy mogli spróbować decydować o naszym losie, o naszym regionie, o życiu z zachowaniem naszych wieloletnich tradycji.

      2024-03-15 Lucyna Smoktunowicz

Akcja zbierania podpisów pod wnioskiem w sprawie zorganizowania referendum lokalnego będzie trwać 60 dni. Referendum odbędzie się we wszystkich gminach w powiecie hajnowskim.

podlaskie.eu

Autor W M

2024-03-15

Więcej informacji z tej kategorii