Bank Mleka Kobiecego działający przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku będzie współpracował ze wszystkimi szpitalami wojewódzkimi w Podlaskiem. Dzięki temu mali pacjenci będą mieli zapewniony pokarm o największych walorach odżywczych.
To bardzo potrzebna pomoc nie tylko dla wcześniaków, ale także ich mam – mówi marszałek woj. podlaksiego Artur Kosicki.
-Nie wyobrażam, żeby w województwie podlaskim nie było takiej instytucji. Mamy, które mają z tym problem będą mogły z takiego Banku Mleka skorzystać, to wpływa na ich kondycję fizyczną, ale również psychiczną. Wspólnie z sejmikiem województwa postanowiliśmy, że trzeba do tego projektu przystąpić.
To ogromne wsparcie dla tych mam, które z różnych przyczyn nie mają własnego pokarmu – podkreśla dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży – Jarosław Pokoleńczuk.
-Porozumienie dotyczy zarówno współpracy przy pozyskiwaniu mleka oraz przy wykorzystywaniu go. Kiedy mleko zostanie pozyskane w Szpitalu Klinicznym jest badane i przygotowane do odgrzania i podania noworodkowi. To bardzo cenna i potrzebna inicjatywa, ponieważ nie wszystkie mamy są w stanie karmić same, a nie ma nic lepszego niż mleko matki.
Bank Mleka działa od połowy stycznia tego roku przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. To pierwsza tego typu placówka w regionie. Z Banku Mleka będą mogły korzystać dzieci ze szpitali wojewódzkich: w Łomży, Białymstoku, Suwałkach. Bank mleka powstał dzięki funduszom z budżetu państwa. Samorząd województwa przekazał na ten cel 100 tys. zł. Marszałek Województwa Podlaskiego zapowiedział również, że na jednej z najbliższych sesji sejmik zamierza rozważyć kolejne dofinansowanie Banku Mleka Kobiecego – w wysokości nawet 300 tys. zł.
fot.podlaskie.eu