Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Podsumowanie roku 2021 z Radiem Nadzieja: listopad, grudzień

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

To już ostatnia część naszego Podsumowania roku 2021 z Radiem Nadzieja. Sprawdźmy czym zajmowali się reporterzy w listopadzie i grudniu:

18 grudnia 2021 roku

Dziesięć lat temu 18 grudnia 2011 roku w katedrze łomżyńskiej ks. prał. Janusz Stepnowski, dotychczasowy kierownik biura w Kongregacji ds. Biskupów w Watykanie przyjął z rąk kard. Marca Ouelleta, prefekta Kongregacji ds. Biskupów sakrę biskupią.

Za dewizę biskupią Ksiądz Biskup Janusz przyjął słowa „Gratia et pax” („Łaska i pokój”), które nawiązuje do słów św. Pawła Apostoła: „Łaska wam i pokój od Boga Ojca naszego, i od Pana Jezusa Chrystusa!” . Są to słowa, które Apostoł kieruje do Kościoła, do którego został posłany przez Boga, a który jest mu dobrze znany.

Obecnie poza posługą w Diecezji Łomżyńskiej Biskup Janusz Stepnowski jest też Członkiem Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski, Delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Prawników oraz Delegatem KEP ds. Kontaktów z ComECE (Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej w Brukseli)

3 listopada 2021 roku:

Po wielu latach apelowania i zabiegania zmodernizowana zostanie droga powiatowa na odcinku Chojny – Nowogród. Powiat pozyskał środki na tę inwestycję przy okazji ostatniego rozdania z programu Polski Ład. W sezonie letnim jest to droga, która ma jedno z największych natężeń ruchu w regionie. O szczegółach starosta łomżyński, Lech Szabłowski:

– Z powodów kilku, a ten taki najważniejszy to skrót osób jadących gdzieś tam z centrum Polski na Mazury. W okresie wakacyjnym, w okresie weekendów ruch na tej drodze jest porównywalny do ruchu na niektórych drogach wojewódzkich, a nawet może i krajowych. Droga w bardzo złym stanie technicznym, mocno zdewastowana. Dotychczas nas Zarząd Dróg, jeśli chodzi o utrzymanie tej drogi, ograniczał się do łatania dziur, do robienia jakichś małych nakładek. W tej chwili ta droga doczeka się poważnego remontu. Zostanie wybudowana nowa nawierzchnia. 

Koszt inwestycji ma wynieść ponad 7 milionów złotych. W sumie powiat pozyskał ponad 15 milionów złotych, które pozwolą na zmodernizowanie dróg m.in. na terenie gminy Zbójna czy Jedwabne.

19 listopada 2021 roku:

Miasto Łomża kupiło ciepłownię Mazovia znajdującą się na terenie Czerwonego Boru. Stosowne umowy zostały podpisane przez prezesa Mazovii oraz prezesa łomżyńskiego MPECu. Wagę zakupu ciepłowni podkreśla prezydent Łomży, Mariusz Chrzanowski:

– To jest trafna decyzja, gdyż z wyliczeń wynika, że około 700 tysięcy złotych spółka miejska MPEC będzie miała dodatkowego dochodu. To też pozwoli oczywiście na kolejny rozwój firmy. 

Widzę same korzyści – ocenia wiceminister sprawiedliwości, Michał Woś:

– I bardziej ekologicznie, i ciepło systemowe to przecież jest mniejszy smog, lepsze powietrze, bardziej czyste powietrze. Ale przede wszystkim ceny. Znaczy jeżeli samorząd to kontroluje, jeżeli samorząd wie w jakich granicach działa, jakie ceny może tutaj zaproponować, jakie ponosi koszty i chce wziąć to na siebie, to trzeba takim rozwiązaniom tylko przyklasnąć. 

Koszt zakupu ciepłowni do 5 milionów złotych, z czego 30% to środki własne spółki a 70% to kredyt rozpisany na 5 lat. W najbliższych latach będzie ona modernizowana i obsługiwana przez więźniów z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze.

15 listopada 2021 roku:

Jest Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie, będzie Muzeum Rodziny Lutosławskich i Romana Dmowskiego oraz Muzeum Przyrody. Władze powiatu łomżyńskiego dalej pracują nad przetworzeniem drozdowskiego muzeum. O planach mówi starosta powiatu łomżyńskiego, Lech Szabłowski:

– Plan jest taki: Ośrodek Edukacji Ekologicznej, czyli tutaj ten obiekt po mojej prawej stronie zostanie rozbudowany o nowe przestrzenie wystawiennicze. I tutaj znajdzie się miejsce na wszystkie wystawy te związane z przyrodą. To, co w tej chwili mieści się w budynku Dworku Lutosławskich, no i część ekspozycji w tym budynku w całości znajdzie się ta część przyrodnicza Ośrodek Edukacji Ekologicznej. Natomiast ten dolny dwór Lutosławskich w całości zostanie przeznaczony na potrzeby Muzeum Rodziny Lutosławskich i Romana Dmowskiego. Taki jest nasz plan. 

Trwają także rozmowy, żeby Muzeum Rodziny Lutosławskich i Romana Dmowskiego było współprowadzone przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Na tę inwestycję powiat otrzymał już około 5 milionów złotych i zamierza aplikować o kolejne. Według założeń obiekt miałby zostać oddany do użytku pod koniec przyszłego roku.

15 listopada 2021 roku:

Samorząd Stawisk chce uporządkować i zagospodarować teren zalewu w mieście. Burmistrz Stawisk, Agnieszka Rutkowska, mówiła w audycji “Gość Dnia”, że zbiornik zalewu wymaga generalnego remontu:

– Mała infrastruktura, jakieś miejsce na plażę. Na pewno toalety, których tam nie ma. Powiem szczerze, zgłosiliśmy ten projekt do dwóch strategicznych projektów. Jednego w województwie podlaskim za pośrednictwem Łomżyńskiego Forum Samorządowego, a drugi to jest taki projekt “Wiele gmin, jeden cel”, to jest strategia gmina z powiatu kolneńskiego i gminy Jedwabne. I tam też, jako projekt strategiczny wpisaliśmy właśnie zagospodarowanie tego zbiornika jako miejsca rekreacji i odpoczynku. 

Szacunkowa kwota potrzebna na zagospodarowanie terenu to 12 milionów złotych. Teraz władze gminy czekają na to, czy uda im się pozyskać potrzebne środki.

16 grudnia 2021 roku:

Centrum Przesiadkowo-Komunikacyjne w Łomży i Grupa Ratownicza Nadzieja laureatami Podlaskiej Marki 2020. Statuetkę i symboliczny czek za nagrodę w kategorii “Inwestycja” odebrał z rąk wicemarszałka województwa podlaskiego, Marka Olbrysia, wiceprezydent Łomży, Andrzej Garlicki:

– Centrum przesiadkowe jest jedną z tych inwestycji, które od wielu lat był zaniedbane. Nie było odważnych, aby nimi się zająć i myśmy to podjęli, zrobili, jak widać z pięknym skutkiem. Efekt tych naszych prac nie tylko jest funkcjonalny, ale również architektonicznie bardzo ciekawe. Myślę, że wyrażam tu opinię naszych mieszkańców, że możemy być z tego centrum absolutnie dumni. Cały kwartał stanowiący jak gdyby takie mini centrum miasta został uporządkowany i bardzo ciekawie zaaranżowany.

Statuetkę i czek w kategorii “Społeczeństwo” odebrał ks. Radosław Kubeł szef grupy ratowniczej ‘Nadzieja”:

– Jesteśmy między życiem a śmiercią. Między cudem, radością a tragedią. To co dzieje się w ciągu ostatnich miesięcy, epidemia dołożyła do tego krzyża ratowników, pielęgniarek, lekarzy jeszcze dodatkowe obciążenia. To wielki trud, aby ratować każde życie. Przyznanie tej nagrody Nadziei traktuje jako uhonorowanie wszystkich podlaskich medyków i tych zawodowych, i tych ochotniczych. 

Podlaska Marka przyznawana jest nieprzerwanie od 2004 roku przez Marszałka Województwa Podlaskiego.

16 grudnia 2021 roku:

Konsorcjum NDI ma wykonać 13-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S61 od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno, z mostem nad Narwią. Ofertę firmy na kwotę 660 milionów złotych wybrał białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad:

– Zadaniem nowego wykonawcy będzie dokończenie projektowania oraz optymalizacja wykonanych wcześniej projektów wraz z wybudowaniem drogi ekspresowej S61, fragmentu drogi krajowej nr 64 oraz całej infrastruktury. Wykonawca ma też uzyskać decyzję o pozwoleniu na użytkowanie i tym samym oddać do użytku obwodnicę Łomży. W warunkach przetargu jest kilka istotnych etapów realizacji umowy, tzw. kamieni milowych. Jednym z nich jest udostępnienie do ruchu minimum jednej jezdni S61 w przekroju 1×2 na całej długości trasy głównej, w terminie 18 miesięcy od podpisania umowy. Tym samym pierwsze samochody mogłyby przejechać obwodnicą Łomży pod koniec 2023 r.

Mówi Rafał Malinowski, rzecznik białostockiego oddziału GDDKiA. Cała obwodnica ma być gotowa w drugiej połowie 2024 roku. Przypomnijmy, że w maju bieżącego roku rozwiązana została umowa z włoską firmą TOTO, która przez pół roku nie poczyniła żadnych postępów w pracach nad inwestycją.

14 grudnia 2021 roku:

To bardzo martwiąca sytuacja. W takich słowach wicemarszałek województwa podlaskiego, Marek Olbryś, ocenia sprawę związana z zawieszeniem funkcjonowania oddziału dziecięcego w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Przypomnijmy, że oddział nie przyjmuje pacjentów od ponad 1,5 roku:

– Ja uczulam co jakiś czas pana dyrektora Pokoleńczuka, żeby starał się ten oddział zrewitalizować, przywrócić do życia. Tam mamy całą infrastrukturę, są pracownicy średniego szczebla. Natomiast, co bardzo martwi, boli to brak personelu lekarskiego, który by umożliwiał podpisanie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia i przywrócił działalność tego. To jest bardzo ważne, bo tak naprawdę powiat łomżyński, miasto Łomża, ponad 100 tysięcy ludzi, którzy korzystają z tego, a nie ma pomocy dla dzieci w naszym szpitalu.

Wicemarszałek podkreśla, że zawieszenie funkcjonowania oddziału to nie jest żadne celowe działanie:

– Poszukujemy medyków, bo trzeba ordynatora, zastępcę ordynatora przynajmniej z kwalifikacjami, trzech-czterech pediatrów. Nad tym cały czas dyrektor i zarząd województwa pracuje. Chcemy na szeroką skalę taką promocję tego oddziału zrobić, tak żeby zdobyć tych fachowców. Bo tak naprawdę tylko od fachowców to zależy, bo średni szczebel, pielęgniarki, cała infrastruktura szpitala jest gotowa, tylko potrzeba nam pediatrów. 

Marek Olbryś ma nadzieję, że uda się wznowić pracę oddziału dziecięcego w ciągu pół roku.

20 grudnia 2021 roku:

Pierwsza, historyczna ulica. ks. Bp Stanisława Stefanka została uroczyście otwarta w Sokołach. Wybudowana została nowa droga oraz zagospodarowany został parking przy Szkole Podstawowej. Wagę tego podkreśla wójt gminy Sokoły, Józef Zajkowski:

– Tam mieliśmy makabryczną sytuację. Dochodziło do różnych scysji, do różnych niebezpiecznych sytuacji, a dzisiaj rodzice przywożący dzieci do szkoły, przedszkolaki, maluchy zostawiają w bezpiecznym miejscu. Również sprawa dla pracowników, dla nauczycieli. No i autobusy też mogą bezpiecznie zajeżdżać. Także wiele korzyści.

Tego samego dnia otwarto drogę we wsi Czajki:

Od wielu, wielu lat mieszkańcy prosili o to, żeby tutaj utwardzić tę ulicę. To właściwie na mapach nie było ulicy. To była jedna działka ze stawem i w związku z tym uznaliśmy, że trzeba tutaj wykonać i uporządkowało się wiele rzeczy. Droga została poszerzona. Jest bardzo ważna.

Koszt obu inwestycji to ponad 2 miliony złotych, z czego połowę stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

27 grudnia 2021 roku

W ciągu półtora roku miałaby zostać zmodernizowana droga wojewódzka Łomża – Mężenin. Władze województwa mają już gotowe wszelkie pozwolenie na zrealizowanie inwestycji o wartości blisko 230 milionów. W tej chwili samorząd czeka na środki z Funduszy Europejskich. Wagę tej inwestycji podkreśla wicemarszałek województwa, Marek Olbryś:

      2021-12-27 Marek Olbryś o inwestycjach drogowych 1

Zapewnione finansowanie ma droga Łomża – Śniadowo:

      2021-12-27 Marek Olbryś o inwestycjach drogowych 2

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie potwierdzono m.in. powstanie obwodnic Kolna, Ciechanowca i Sokół.

mg/pg/jt/md/kl

Autor P. G.

2021-12-31

Więcej informacji z tej kategorii

Słowo Życia: 6 grudnia

Słowo Życia: 6 grudnia

WTOREK DRUGIEGO TYGODNIA ADWENTU Mt 18, 12-14 Jezus powiedział do swoich uczniów: „Jak wam się zdaje? Jeśli kto...