Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Podsumowanie roku 2021 z Radiem Nadzieja: maj-lipiec

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

To już trzecia odsłona Podsumowania roku 2021 z Radiem Nadzieja. Tym razem sprawdzimy, czym zajmowali się reporterzy Radia Nadzieja w miesiącach maj, czerwiec i lipiec. 

4 maja 2021 roku:

Zaczniemy od Maja , a jak maj to matury….W województwie podlaskim pojawiły się przecieki z egzaminu maturalnego z języka polskiego? Centralna Komisja Egzaminacyjna zgłosiła sprawę na policję.Hasło ‘Lalka ambicja’ miało pojawić się w trendach wyszukiwania 4 maja rano poranka .

– To nie pierwszy raz – mówi Agnieszka Muzyk, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. – Oczywiście ta informacja jest już w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Pan dyrektor CKE, z tego co jest mi wiadomym, sprawę już przekazał na policję. 

Arkusze do szkól trafiły w stanie nienaruszonym

– W żadnej szkole z terenu działania Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, to znaczy ani w województwie podlaskim, ani w województwie warmińsko-mazurskim, dyrektorzy szkół nie zgłosili sytuacji, a żeby arkusze dotarły w stanie jakimś naruszonym. Czyli do szkół wszystkie arkusze dotarły tak jak należy, czyli w stanie nienaruszonym, bo nie było nawet jednego zgłoszenia, żeby było coś inaczej. Jeśli cokolwiek wydarzyło się to wydarzyło się w obrębie szkoły.  

Temat jednej z rozprawek na tegorocznej maturze z języka polskiego brzmiał: Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągniecie zamierzonego celu. Tekst trzeba było napisać odwołując się do “Lalki” Bolesława Prusa.

4 czerwca 2021 roku:

“Bogu dziękujcie, ducha nie gaście” – pod takim hasłem odbyła się pielgrzymka Ojca Świętego, Jana Pawła II do Polski, podczas której wizytował m.in. w Łomży. To właśnie w czerwcu obchodziliśmy trzydziestolecie wizyty papieża w Grodzie nad Narwią. Znaczenie hasła pielgrzymki przybliża ks. Jarosław Kotowski:

– To była zachęta do tego, żeby ducha nie gasić, ale tego ducha ciągle rozwijać. Naród rozwija swego ducha jeśli żyje w prawdzie, jeśli wolność jest dla niego ważną wartością, ale w tej wolności ważna jest prawda, szacunek, miłość, bliźniego. Ważne są Boże przykazania.

Duchowny podkreśla, że frazę “ducha nie gaście” można odnieść do współczesnych czasów:

– To jest, chyba w tych dzisiejszych po pandemicznych czasach, szczególnie staje się aktualne. Kiedy widzimy to, co nas spotkało, kiedy rozważamy że są obostrzenia, życie nasze się zmieniło i teraz odzyskać nową nadzieję, ducha nie zgasić to jest wielkie zadanie. 

W trakcie swojej wizyty w Łomży Jan Paweł II odwiedził m.in. Kościół Miłosierdzia Bożego w Łomży.

15 czerwca 2021 roku:

Hala Kultury symbolicznie otwarta, nagrody za dokonania w dziedzinie kultury wręczony, a same Dni Łomży zaingurowane. W czerwcu odbyła się też uroczysta sesja rady miejskiej z okazji 603 rocznicy nadania Łomży praw miejskich. Jednym z głównych punktów sesji było wręczenie nagród prezydenta w dziedzinie kultury. Jednym z nagrodzonych został wokalista, muzyk Marcin Wincenciak:

– Jestem bardzo mile zaskoczony i bardzo wdzięczny. Tak jak powiedziałem na wystąpieniu, bardzo zmotywowany do dalszej pracy nad swoją twórczością i też do promowania wizerunku krzewienia kultury poza granicami miasta. Oczywiście przy okazji występów w Polskich miastach, jak i zagranicznych zawsze ten pierwiastek, cząstka Łomży we mnie będzie, więc jak najbardziej nagroda dla mnie znacząca i jestem uradowany, szczęśliwy. 

Po raz drugi tą nagrodą wyróżniony został reżyser, Piotr Domalewski. Twórca “Cichej nocy” był zadowolony z nagrody oraz przyznał, że chciał zrobić film, którego akcja miałaby miejsce w Łomży:

– Jak chciałem, żeby “Jak najdalej stąd” działo się w Łomży tylko, że ja jestem tylko reżyserem i mam ze sobą grupę ludzi i potrzebuję jakiegoś wsparcia, i to nie będą żadne gorzkie słowa, to są czyste fakty. I filmowy fundusz podlaski w tej chwili wspiera raczej produkcje historyczne, rekonstrukcje o żołnierzach wyklętych. Tego typu rzeczy, a kinem nie są na razie zainteresowani. Jak już się nasycą tamtym tematem, to zadzwonią.

W ramach tegorocznych Dni Łomży odbył się piknik w Parku Jana Pawła II oraz zaplanowano pokaz filmu Piotra Domalewskiego “Jak najdalej stąd”, który odbył się w łomżyńskiej Hali Kultury.

13 lipca 2021 roku:

Kara nawet dożywotniego więzienia grozi Patrykowi D., który został oskarżony o zabójstwo, pochodzącej spod Nowogrodu, Pauliny. Do zbrodni doszło wiosną ubiegłego roku.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zakończyło śledztwo w tej sprawie. Przypomnijmy, że 23-latka mieszkała w Warszawie. 28 kwietnia 2020 roku matka zgłosiła jej zaginięcie. Według ustaleń, dziewczyna wyjechała do Nowego Dworu Gdańskiego do swojego byłego chłopaka.

O szczegółach Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku:

– W toku czynności poszukiwawczych były chłopak dziewczyny, który początkowo twierdził, że Paulina po krótkim pobycie wyjechała, przyznał się do pozbawienia jej życia. Wskazał również miejsce ukrycia zwłok. Rozkawałkowane i zapakowane w worki zwłoki ujawniono w rejonie miejscowości Piotrowo koło Nowego Dworu Gdańskiego. Przeprowadzone w toku postępowania badania DNA potwierdziły, że są to zwłoki Pauliny. W toku sekcji zwłok biegły ustalił, że bezpośrednią przyczyną śmierci było uduszenie. Natomiast do rozkawałkowania zwłok doszło po śmierci. Ustalenia biegłego potwierdziły wyjaśnienia złożone przez Patryka D. 

Śledczy próbowali ustalić motyw zbrodni:

– Odnośnie motywu zabójstwa, Patryk D. wyjaśnił, że Paulina już wcześniej miała myśli samobójcze, nie radziła sobie w dorosłym życiu i chciała, aby pomógł jej umrzeć. Natomiast w toku śledztwa nie ujawniono jakiegokolwiek dowodu potwierdzającego wyjaśnienia oskarżonego. Natomiast z ustaleń prokuratury, że najbardziej prawdopodobnym motywem zbrodni był motyw emocjonalny. To jest zazdrość, która doprowadziła do eskalacji emocji.

20-latek został poddany badaniom sądowo-psychiatrycznym. Biegli orzekli, że w chwili popełnienia czynu był poczytalny. Obecnie oskarżony przebywa w areszcie.

10 czerwca 2021 roku:

Władzom Łomży i Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej udało się osiągnąć porozumienie w sprawie zagospodarowania terenu wokół byłej strzelnicy znajdującej się przy ulicy Konstytucji 3 Maja w Łomży.

Na mocy porozumienia Spółdzielnia będzie na swój koszt dbała o porządek i czystość “strzelnicy”, w zakresie m.in. odśnieżania, sprzątania i koszenia trawy. Natomiast miasto, i podległe mu spółki, będą ponosić koszty związane z konserwacją i eksploatacją oświetlenia obiektu oraz konserwacji obiektów sportowo-rekreacyjnych, ławek i pojemników na śmieci.

– Tutaj mój ogromny apel do mieszkańców naszego miasta, do osób, które też przyjeżdżają do Łomży – do tego, żeby dbać o nasze wspólne dobro, porządek na tym terenie. Służby miejskie bardzo mocno pracują i starają się na to, żeby ten porządek był, ale też trzeba wymagać od siebie i o ten porządek, przynajmniej w obrębie swojego miejsca, zadbać – mówi prezydent Łomży, Mariusz Chrzanowski.

Włodarz miasta ma nadzieję, że to porozumienie już na dobre zakończyło przeciągający się spór.

13 lipca 2021 roku:

Z jednej strony pozwoli wyprowadzić ciężki transport z miasta, a z drugiej ma przysłużyć się rozwojowi miasta. Mowa o mini obwodnicy, która powstaje w Wysokiem Mazowieckiem. Będzie ona miała około czterech kilometrów długości i powstaje w ciągu drogi Bielsk Podlaski – Zambrów.

Ta inwestycja, to będzie bajer i obejście miasta z powstaniem nowych terenów – mówi burmistrz Wysokiego Mazowieckiego, Jarosław Siekierko:

– Głównym celem jest dojazd do największej mleczarni w Polsce, ale oprócz tego przy tej drodze powstają kolejne tereny. Powstają tereny i usługowe, i przemysłowe, mieszkaniowe. Czyli Wysokie Mazowieckie oprócz dużej ilości budów pod wysokie budownictwo, mam nadzieję że będą powstawały kolejne firmy, kolejne domy jednorodzinne będą się budowały. Właśnie przy tej obwodnicy. 

Inwestycja podzielona jest na trzy etapy, z czego jeden jest już realizowany. Wartość całego przedsięwzięcia wyceniana jest na blisko 30 milionów złotych. Inwestycja ma być gotowa w 2023 roku.

14 czerwca 2021 roku:

W lesie pod Jedwabnem zostały znalezione ludzkie szczątki. Członkowie Stowarzyszenia ‘Wizna 1939’ po decyzji prokuratora dokonali ekshumacji znaleziska.

To, czy tam były szczątki – tego nie wiedzieliśmy mówi wiceprezes Stowarzyszenia “Wizna 1939” Marcin Sochoń:

– Prace zostały przeprowadzone poszukiwawcze, bo to czy tam były szczątki, to tego nie wiedzieliśmy. Na prośbę rodziny zorganizowaliśmy prace poszukiwawcze. W momencie, kiedy natrafiliśmy na szczątki czterech osób, zawiadomiliśmy policję, prokuraturę. Pani prokurator przybyła na miejsce i zezwoliła na ekshumację.

Swoją pomoc członkom stowarzyszenia okazali żołnierze Wojsk Obrony terytorialnej a także mieszkańcy Jedwabnego.

6 czerwca 2021 roku:

Trasa S8 w kierunku Białegostoku została w czerwcu kompletnie zablokowana po tym, jak w m. Niegów (powiat wyszkowski) doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów osobowych i busa. Powodem zdarzenia były kaczki, które przechodziły przez trasę ekspresową.

Jak informuje policja, kierujący nissanem oraz fiatem wyhamowali swoje samochody, aby uniknąć potrącenia zwierząt. Następnie kierujący busem nie zdołał zatrzymać swojego pojazdu w wyniku czego zderzył się z osobówkami i uderzył w bariery energochłonne. W wyniku zdarzenia cztery osoby trafiły do szpitala.

Młodymi kaczkami zaopiekowali się strażacy z Wyszkowa.

mb/pg/jt/je/md

Autor M. Sz.

2021-12-31

Więcej informacji z tej kategorii