Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Podsumowanie roku 2021 z Radiem Nadzieja: marzec, kwiecień

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Kontynuujemy nasze Podsumowanie roku 2021 z Radiem Nadzieja. W drugiej odsłonie przyjrzymy się czym reporterzy Radia Nadzieja zajmowali się w marcu i kwietniu mijającego roku.

29 kwietnia 2021 roku:

Zabytkowy zespół Tykocina został, rozporządzeniem prezydenta Andrzeja Dudy, uznany pomnikiem historii. To czwarty tego typu obiekt w województwie podlaskim.

– Cieszymy się bardzo z tego tytułu. Jest to przede wszystkim wyróżnienie, prestiż, a także dodatkowe uznanie, bo jest tylko ponad 100 miejsc takich w Polsce. Na Podlasiu mamy tylko cztery, więc Tykocin jest w tym ścisłym, elitarnym gronie – mówi Mariusz Dudziński, burmistrz Tykocina. 

Pomnikiem historii objęte zostało serca miasta, a dokładnie przestrzeń między rzeką Narew, ulicą Zagumienną, dawnym klasztorem bernardynów i dwoma cmentarzami – rzymskokatolickim i żydowskim.

25 kwietnia 2021 roku:

Relikwie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki zostały uroczyście wprowadzone do parafii w Radulach. Odbyło się to 24 kwietnia. Parafianie na to wydarzenie czekali prawie pół roku – mówi ks. Arkadiusz Ryłka proboszcz parafii w Radulach.

– W listopadzie otrzymaliśmy z rąk księdza arcybiskupa Tadeusza Wojdy w Białymstoku relikwie bł. księdza Jerzego. Było to takie bardzo ważne wydarzenie w życiu naszej parafii. Te relikwie odbierałem wspólnie z sołtysami wszystkich wiosek. Każda wioska uczestniczyła poprzez swojego sołtysa w tym wydarzeniu.

Parafia w Radulach nosi wezwanie Matki Bożej Królowej Męczenników dlatego zależało nam by mięć relikwie współczesnego męczennika, który odwiedzał naszą parafię argumentował ks. Arkadiusz Ryłka.

20 kwietnia 2021 roku

W tych miesiącach dowiedzieliśmy się również o tym że powstanie Oddział neurologii oraz poradnia neurologiczna w Szpitalu Powiatowym w Zambrowie. To dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich w kwocie ośmiu milionów złotych.

Środki zostały przyznane przez Zarząd Województwa Podlaskiego:

– Cieszę się, że Szpital Powiatowy w Zambrowie zrealizuje ten bardzo ważny projekt. Remont i modernizacja szpitalnych pomieszczeń oraz zakup nowoczesnej aparatury medycznej to kolejny krok do poprawy jakości leczenia mieszkańców województwa podlaskiego – mówi marszałek, Artur Kosicki.

– Zdecydowaliśmy się na tę inwestycję, gdyż wynika ona z map potrzeb naszego województwa – przyznaje Bogusław Dębski, prezes zambrowskiego szpitala. – Mamy poważny deficyt tego rodzaju łóżek. Szczególnie to jest ważne, czego nie wiedzieliśmy kiedy przygotowywaliśmy ten projekt, że może do nas trafić wiele osób, które mają schorzenia neurologiczne w wyniku przejścia choroby COVID-19. Więc wydaje mi się to była słuszna decyzja i na czasie. 

Wartość całego projektu wynosi ponad 10 milionów złotych. Nowy oddział i poradnia będą gotowe w połowie 2023 roku.

19 kwietnia 2021 roku:

Zamiast zabawy do białego rana, była wizyta policji i wnioski o ukaranie do sądu. W sprawie wesela, zorganizowanego wbrew ówcześnie obowiązującym obostrzeniom sanitarnym, Prokuratura Rejonowa w Łomży wszczęła śledztwo.

Zabawa weselna w Kisielnicy zorganizowana została 17 kwietnia. Po anonimowym donosie na miejscu pojawili się policjanci i sanepid:

– Potwierdziliśmy to zgłoszenie. W przyjęciu weselnym brało udział 44 osoby, z czego 38 to osoby dorosłe. Policjanci wylegitymowali wszystkich i zostały sporządzone wnioski o ukaranie do sądu. Na miejsce interwencji przyjechali również pracownicy sanepidu. Wesele zostało przerwane, a goście opuścili salę weselną – mówi Justyna Janowska z Komendy Miejskiej Policji w Łomży.

Sprawą zainteresowała się łomżyńska prokuratura:

– Na podstawie materiałów zgromadzonych przez Komendę Miejską Policji w Łomży prokurator w dniu 22 kwietnia wszczął śledztwo w tej sprawie w kierunku artykułu 165 paragraf 1 punkt 1 Kodeksu Karnego, a więc sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego – mówi Rafał Kaczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łomży.

Grozi za to kara od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności.

2 kwietnia 2021 roku:

W kwietniu też na łomżyńskie drogi wyjechał policyjny nieoznakowany wóz. To skoda w niebieskim kolorze, która już dziś jest dobrze znana kierowcom w regionie. A tak wtedy o nowym nabytku informowała nas Justyna Janowska z Komendy Miejskiej Policji w Łomży:

– Jest to Skoda Superb, która będzie służyć mundurowym z wydziału ruchu drogowego. Jest to nieoznakowany radiowóz wyposażony w silnik o pojemności 2 litrów oraz mocy 272 koni mechanicznych. Ponad to posiada automatyczną skrzynię biegów.

Zakup samochodu został współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w kwocie 80 tysięcy złotych oraz Urząd Miasta Łomża w kwocie ponad 66 tysięcy złotych.

22 marca 2021 roku:

Kolejną ciekawostką tym razem z marca będzie Ostrołęka. Śmigłowiec wyposażony w mechaniczną piłę przycinał dziś drzewa przy nabrzeżu Narwi w Ostrołęce. Niecodzienny widok ostrołęczanie mogli zaobserwować w okolicach południa.

Jak wyjaśnia Krystian Kowalczyk, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Ostrołęka – taką metodą przycina się drzewa przy słupach energetycznych:

– Po prostu helikopter przycina gałęzie drzew, które mogą potencjalnie dotykać do linii wysokiego napięcia. Jest to bardzo ważna sprawa, ponieważ niejednokrotnie słyszeliśmy, że na przykład podczas wichury, kiedy jakieś gałęzie dotknęły linii mieliśmy styczność z zaprószeniem ognia i może przez to dojść do pożaru. 

Tego typu prace najczęściej są zlecane przez zakład energetyczny i odbywają się cyklicznie. Ostatnia taka przycinka w Ostrołęce odbywała się na jesieni ubiegłego roku.

mb/pg/jt/je/mś

Autor M. Sz.

2021-12-31

Więcej informacji z tej kategorii

Rozmowa RN: bp Mariano Crociata

Rozmowa RN: bp Mariano Crociata

Przed jakimi wyzwaniami stoi dziś Kościół w Europie? Który temat podczas trzydniowego Zgromadzenia Plenarnego COMECE w...