Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Podsumowanie roku 2021 z Radiem Nadzieja: sierpień-październik

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Za nami połowa naszego Podsumowania roku 2021 z Radiem Nadzieja. W tej części sprawdzimy czym reporterzy Radia Nadzieja zajmowali się od sierpnia do października.

6 sierpnia 2021 roku:

“Kolej wraca do Łomży” – takie było hasło przewodnie konferencji zorganizowanej przez Centralny Port Komunikacyjny w Grodzie nad Narwią. W Sierpniu w mieście podpisana została umowa na studium wykonalności odcinka Ostrołęka – Łomża – Giżycko. Wiceminister infrastruktury Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK podkreślał, że Łomża to jedno z największych miast pozbawionych dostępu do kolei pasażerskiej:

– Konkret jest taki, że ktoś, mieszkając tutaj, w Łomży, nie mógł dojechać do Warszawy pociągiem, a będzie mógł w trochę ponad godzinę, czyli znacznie szybciej, niż teraz, dojechać. Ktoś kto mieszka w Warszawie, będzie chciał się udać na urlop, na weekend, na piękne Podlasie czy Mazury, będzie mógł skorzystać z wygodnego połączenia kolejowego. Wreszcie konkretem jest to, co dzisiaj, czyli podpisanie umowy. Już konkretne pieniądze, studium techniczne, ekonomiczne, środowiskowe. To wprawdzie etap przygotowawczy inwestycji, ale konkretny etap, właściwie ostatni etap przygotowawczy. Po nim już budowa, wykładamy pieniądze, podpisujemy umowę. Te prace już konkretnie ruszają.

Podpisany kontrakt dotyczy prawie 140 kilometrowego odcinka, który jest kluczowym fragmentem tzw. szprychy nr 3 zaplanowanej przez CPK na północnym wschodzie Polski. Natomiast samo wbicie pierwszej łopaty planowane jest w 2023 roku.

23 września 2021 roku:

We wrześniu pojawiły się wspaniałe informacje dla wszystkich wielbicieli siatkówki w Łomży. Do miasta wróciła profesjonalna siatkówka w postaci klubu MKS Łomża. O szczegółach prezes klubu, Dariusz Wojtkowski:

– Dobra wiadomość dla wszystkich kibiców i znawców piłki siatkowej. Właśnie powstał nowy klub – MKS Łomża, który wiążemy ze starymi tradycjami łomżyńskich klubów piłki siatkowej. Startujemy w najbliższym czasie w III lidze. Udało się skompletować całą drużynę, dopiąć wszystkie szczegóły, zarejestrować w Polskim Związku Piłki Siatkowej. Dziewczyny trenują, rozpoczęły sparingi. Liczymy na sukces i wielką promocję Łomży.

Pierwsze spotkania MKS Łomża z powodzeniem rozegrały w Grudniu.

15 września 2021 roku:

Większa, własna i położona w okolicy parku Jakuba Wagi – taka jest nowootwarta siedziba Klubu Seniora w Łomży, która znajduje się przy ulicy Nowogrodzkiej 7A. Seniorzy od dawna czekali na to miejsce – mówi prezydent miasta, Mariusz Chrzanowski:

– Miejsce, które jest potrzebne w naszym mieście, gdyż seniorzy to grupa mieszkańców naszego miasta, która bardzo mocno się integruje. Bardzo aktywna też w swoich działaniach. No i potrzebują też lokalu do tego, żeby tworzyć, kreować pewne rzeczy które dzieją się w naszym mieście. 

Tego typu miejsca są bardzo ważne – podkreśla Grażyna Czajkowska, przewodnicząca Łomżyńskiej Rady Seniorów:

– Wydaje nam się, tak od strony seniorów, że jest to za mało, żeby wszyscy seniorzy mogli tutaj się skupić. Mamy nadzieję na otwartość i samorządu i organizacji, instytucji żeby takich klubów powstawało więcej. Żeby powstawały kluby osiedlowe, żeby tam powstawały kąciki międzypokoleniowe. Na to czekamy. 

Klub Seniora jest otwarty codziennie do godziny 16-ej. W samej Łomży mieszka aktualnie ponad 15 tysięcy seniorów.

25 sierpnia 2021 roku:

Marcin Sekściński złożył rezygnację z funkcji wicewojewody podlaskiego. W komentarzu dla naszego radia mówi o powodach tej rezygnacji i towarzyszących mu odczuciach:

– W związku z tym, że Porozumienie nie jest już członkiem Zjednoczonej Prawicy – a z rekomendacji tej partii pełnię zaszczytną funkcję II Wicewojewody Podlaskiego, dziś złożyłem na ręce Pana Wojewody Bohdana Paszkowskiego rezygnację z zajmowanego stanowiska. Chciałbym bardzo podziękować tym wszystkim, z którymi miałem przyjemność współpracować przez te 20 miesięcy. To był dla mnie taki niezwykle cenny czas, w którym wiele rzeczy udało się zrobić. No, ale cóż, sytuacja polityczna jest taka jaka jest w związku z tym moja decyzja zapadła.

Jednocześnie Marcin Sekściński pozostaje w Porozumienia Jarosława Gowina.

5 października 2021 roku:

W październiku natomiast Stanisław Derehajło został odwołany ze stanowiska wicemarszałka województwa podlaskiego. Taką decyzję podjęli na nadzwyczajnej sesji radni sejmiku województwa. Derehajło został odwołany na wniosek marszałka Artura Kosickiego, który swoją decyzję argumentował względami politycznymi:

– Pan Stanisław został wybrany w wyborach samorządowych z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości Zjednoczonej Prawicy. Objął funkcję wicemarszałka z rekomendacji w sejmiku. No i ze względu na działalność polityczną stojącą w opozycji do priorytetów, na które oddali swój głos wyborcy Zjednoczonej Prawicy klub radnych wycofuje swoją rekomendację. I tutaj wnoszę o odwołanie go z funkcji wicemarszałka.

W głosowaniu wzięło 30 radnych. 15 było za odwołaniem, 14 przeciw, a jeden głos był nieważny.

Stanisław Derehajło dalej formalnie pełnił funkcję wicemarszałka, ponieważ nie udało się wybrać jego następcy.

25 października 2021 roku:

Blisko 38 milionów złotych z Polskiego Ładu otrzymało miasto Łomża na rozbudowę istniejących bulwarów. Dzięki tym środkom powstanie m.in. kąpielisko przy moście Hubala. Będziemy mogli zrealizować nasze zamierzenia – mówi prezydent Łomży, Mariusz Chrzanowski:

– Wreszcie ta część naszego miasta, bardzo atrakcyjna pod kątem turystycznym, zyska nowe oblicze. Cieszy fakt, że miasto Łomża otrzymuje, aż tak duże środki, bo są to środki rekordowe dla naszego miasta. Należy się z tego cieszyć. To sukces naszych mieszkańców, że niebawem będziemy mogli już rozpocząć realizację tego ważnego, pod kątem turystyki miasta, projektu.

Wcześniej na tę inwestycję miasto otrzymało prawie 16 milionów złotych z funduszy norweskich.

26 października 2021 roku:

Ponad 45 lat – tyle Kolno czeka na modernizację stadionu miejskiego. Teraz realizacja tej inwestycji jest coraz bliżej, a to m.in. dzięki wsparciu w kwocie blisko 11 milionów złotych z Polskiego Ładu. O szczegółach burmistrz Kolna, Andrzej Duda:

– Ten stadion jest nam niezbędny, bo nie mamy innej bieżni w mieście, a zarówno piłkę nożną, jak i lekkoatletykę w Kolnie chce uprawiać sporo dzieci, sporo młodzieży. Na pewno będziemy udostępniali ten stadion naszym szkołom podstawowym, a także szkołom prowadzonym przez powiat, czyli szkołom średnim. Myślę, że będzie to z pożytkiem dla naszych mieszkańców, bo także drużyna Orzeł Kolno będzie miała w końcu naturalną płytę, na której będzie mogła rozgrywać swoje mecze.

Burmistrz Duda ma nadzieję, że już w przyszłym roku uda się oddać zmodernizowany stadion do użytku.

12 września 2021 roku:

Kościół w Zezuli sanktuarium bł. Stefana Wyszyńskiego. Podczas mszy św. dziękczynnej w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli w niedzielę 12 września biskup Janusz Stepnowski ogłosił ustanowienie tegoż kościoła sanktuarium bł. Stefana Wyszyńskiego. Specjalny dekret odczytał ks. Artur Szurawski kanclerz Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej.

– Mając na uwadze żywy kult Matki Bożej i błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego w kościele parafialnym w Zuzeli, w myśl kanonu 1230 Kodeksu Prawa Kanonicznego z dniem dzisiejszym ustanawiam kościół parafialnym w Zuzeli diecezjalnym Sanktuarium bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

W homilii biskup Janusz Stepnowski wskazał, że nowi błogosławieni to ludzie, którzy otwierają swoje serca i uczą nas miłości.

– Wielu z nas było świadkami tej dzisiejszej pięknej uroczystości w Warszawie, kiedy ogłoszono błogosławionych: Matkę Różę i Kardynała Stefana, którzy dali swoje siły, swoje życie dla drugiego człowieka. On próbował otworzyć serca Polaków na te pokłady miłości, próbował otworzyć nasze serce na miłość.

Sam przyszły błogosławiony wspominał swój pobyt w Zuzelii “Tutaj w tej rodzinie parafialnej podwójnie się narodziłem: Z ciała i krwi mojej Matki i z Chrystusowej Krwi w sakramencie Chrztu… Jestem związany z Zuzelą sercem”.

Uchwałą Sejmu i Senatu ten rok 2021 ogłoszony został rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego w 120. rocznicę urodzin i 40. rocznicę śmierci. Jego punktem kulminacyjnym był 12 września , gdy w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie msza beatyfikacyjna.

mb/jt/pg/je/md

Autor P. G.

2021-12-31

Więcej informacji z tej kategorii

Słowo Życia: 6 grudnia

Słowo Życia: 6 grudnia

WTOREK DRUGIEGO TYGODNIA ADWENTU Mt 18, 12-14 Jezus powiedział do swoich uczniów: „Jak wam się zdaje? Jeśli kto...