Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Podsumowanie roku 2021 z Radiem Nadzieja: województwo mazowieckie

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

W naszym Podsumowaniu roku 2021 z Radiem Nadzieja przyjrzymy się teraz województwu mazowieckiemu. Sprawdźmy czym żył region:

15 października 2021 roku:

68 projektów na kwotę 25 milionów złotych zostanie zrealizowanych w ramach przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Tegoroczne głosowanie cieszyło się większym zainteresowaniem, niż przed rokiem, bo oddano ponad 50 tysięcy głosów – podkreśla marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik:

– Więc myślę, że ten proces rozwija się bardzo dobrze. Oczywiście też mamy już pierwsze obserwacje tez problemów, które się pojawiały. Na przykład to, że niektóre inwestycje przekraczają czas jednego roku i z tym mamy pewne problemy. Ale postaramy z tym sobie poradzić.

Wśród wybranych pomysłów jest 6 projektów z subregionu ostrołęckiego. Szczegóły znajdą państwo na naszym portalu radionadzieja.pl.

23 października 2021 roku:

Miasto Ostrołęka w tym roku odebrało od wykonawcy nowy budynek Przedszkola Miejskiego nr 18. W ramach inwestycji dobudowano parterowy budynek o wymiarach ok. 12m x 20m z dwiema salami dydaktycznymi, łazienkami, gabinetem, sekretariatem, szatnią i korytarzami. Dla poprawy bezpieczeństwa ułożono również nowy chodnik. Istniejący już wcześniej budynek przedszkolny również wymaga uwagi mówi Przewodniczący Rady Miasta Ostrołęki, Wojciech Zarzycki:

– Powstał nowy budynek przedszkolny. W pierwszym etapie połączony z łącznikiem z istniejącym budynkiem przedszkolnym, który no niestety również wymaga gruntownego remontu. Padły zapewnienia podczas odbioru od pana prezydenta Łukasza Kulika, że zabezpieczy środki w przyszłorocznym budżecie i powstanie bardzo nowoczesny nowy kompleks przedszkolny na osiedlu Stacja, który będzie służył najmłodszym mieszkańcom naszego miasta.

Miasto Ostrołęka pozyskało na tę inwestycję środki z Regionalnego Programu Operacyjnego w kwocie 150 tys. złotych, cały koszt inwestycji wyniósł 1 mln 700 tys. złotych.

28 października 2021 roku:

Mieszkańcy gmin Myszyniec i Czarnia w powiecie ostrołęckim mogą już korzystać z wyremontowanego odcinka drogi wojewódzkiej nr 614. W ramach inwestycji powstała nawierzchnia z betonu asfaltowego o długości niemalże 14 km, pobocza, zjazdy na posesje i nowy system odwodnienia. Droga przede wszystkim będzie spełniać funkcję transportową mówi marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik:

– Ten odcinek jest ważny dla rozwoju tej części województwa, tej ziemi. Ta droga łączy dwa nasze powiaty: powiat ostrołęcki i przasnyski. No i myślę, że ze względu na też działalność gospodarczą, hodowlę, potrzebę wywiezienia chociażby mleka czy też innych produktów rolniczych, no i generalnie po to, żeby ta ziemia się rozwijała, ta droga została zrealizowana.

Poprzednia droga nie nadawała się do użytku dodaje radny województwa mazowieckiego, Mirosław Augustyniak:

– To jest bardzo ważna droga. Ona ma charakter taki tranzytowy. Tranzytowy w kierunku wschodnim. Była w bardzo złym stanie. Tu było ciężko się wyminąć dwoma pojazdami. Były pozałamywane pobocza. Naprawdę był to bardzo trudny, niebezpieczny odcinek. 

Inwestycja wyniosła 21 mln złotych i została zrealizowana dzięki środkom z budżetu Województwa Mazowieckiego.

24 listopada 2021 roku:

Mazowsze z rekordowym planem budżetowym na 2022 rok. Dochody wyniosą ponad 4,3 miliarda złotych, a wydatki mają być na poziomie ponad 4,6 miliarda. Cieszę się, że w tym budżecie jest zagospodarowanych ponad 611 milionów złotych na ochronę zdrowia – podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego:

– W tym 540 mln na inwestycje. Jesteśmy w trudnym czasie, w czasie pandemii i tym bardziej to pozycja na zdrowie jest istotna.

16 grudnia 2021 roku:

Nowoczesny i dobrze wyposażony taki jest pododdział Chirurgii Naczyniowej, który dziś oficjalnie ruszył w szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce. W ramach inwestycji powstało 20 łóżek dla pacjentów, wyremontowano pomieszczenia i wyposażono je w nowoczesny sprzęt : aparat do USG, aparat do znieczulenia, komorę hiperbaryczna, oraz kolumnę anestezjologiczną.

To nie był mój pomysł, doradzał mi specjalista – wyjaśnia dyrektor Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce, Paweł Natkowski:

– Dla mnie osobiście jest to szczególny moment. Jest to projekt, do którego przekonał mnie pan dr Jabłoński Jędrzej. W latach 90. wykonał swój pierwszy zabieg dotyczący właśnie tej dziedziny chirurgii naczyniowej. W jego sercu utkwił, że dzięki właśnie tej jego inicjatywie mamy dziś zaszczyt celebrować to święto.

Inwestycje w zdrowie są dla mnie najważniejsze podkreśla Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik:

– Myślę, że szpitale i ośrodki medyczne mają szczęście, że jestem z zawodu lekarzem i bardziej rozumiem to wszystko. Dzięki temu myślę wspólnie od wieli lat razem z moimi koleżankami, kolegami w zarządzie województwa staramy się po prostu słuchać, planować i pomagać. I tak było w tym wypadku. 

Inwestycja w Pododdział Chirurgii Naczyniowej wyniosła ponad 14,5 mln złotych, a środki na ten cel pochodziły z budżetu samorządu województwa mazowieckiego.

mb/jt/md

Autor P. G.

2021-12-31

Więcej informacji z tej kategorii

Słowo Życia: 6 grudnia

Słowo Życia: 6 grudnia

WTOREK DRUGIEGO TYGODNIA ADWENTU Mt 18, 12-14 Jezus powiedział do swoich uczniów: „Jak wam się zdaje? Jeśli kto...