Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Powiat kolneński: Mieszkańcy Włodek świętowali 600-lecie wsi

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

“Książę nadał Włodkowi z Partniewa 15 włók Łossowa, przystań nad rzeką Czetną z oboma jej brzegami koło Nowogrodu, działo się to w 1422 roku” – tak w wolnym przekładzie z Metryki Książęcej Mazowieckiej brzmi pierwsza pisemna wzmianka o wsi Włodki w powiecie kolneńskim. W weekend miejscowość obchodziła swoje 600-lecie.

Jak mówił podczas uroczystości Starosta Kolneński, Tadeusz Klama, nie tylko duże miasta mają takie jubileusze:

– Dzisiejsza uroczystość pokazuje, że nie tylko duże miejscowości, ale również te mniejsze mają swoją tradycję, mają wielką historię i mają wielkie jubileusze. Teraz mamy naprawdę wspaniałą wieś. Jestem u Was kolejny raz, niektórych z państwa już dobrze znam. Widać jak dobrze wygląda wasza miejscowość. Widać, że stoi dobrymi ludźmi i dobrym gospodarzem.

      2022-05-16 Tadeusz Klama o 600-leciu wsi Włodki

W trakcie uroczystości sztandar otrzymała jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Chludnie – Włodki:

– OSP istnieje od lat 30-tych. Dokładnie nie wiadomo od kiedy, bo zaginęły dokumenty. To były czasy wojenne, kilka razy się gmina zmieniała, powiat, województwa i nie mogliśmy dokopać się konkretnej daty, ale z lat trzydziestych mamy bardzo stare zdjęcia, które były zrobione założycielom pierwszej Straży Ogniowej, bo tak się wtedy to nazywało. Dzisiaj mamy około 30 druhów dorosłych ochotników i młodzieży ponad 10 osób – mówi naczelnik OSP Chludnie – Włodki, Leszek Chludziński.

      2022-05-16 Leszek Chludziński o 600-leciu wsi Włodki

W latach 30-tych jednostkę Straży Ogniowej we Włodkach założyli: Aleksander Borzymowski, Bronisław Karasiński i Wacław Żebrowski.

jt

Hits: 56

Autor P. G.

2022-05-16

Więcej informacji z tej kategorii