Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Powiat łomżyński: Powiatowy Dzień Sybiraka w Jedwabnem

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

W Jedwabnem rozpoczną się uroczyste obchody Powiatowego Dnia Sybiraka.

Podczas spotkania zostanie między innymi odsłonięty pomnik podporucznika Bogdana Śleszyńskiego o pseudonimie “Łoś” czy przedstawiona zostanie inscenizacja potyczki.
O wspomnianym wydarzeniu mówi Burmistrz Jedwabnego, Adam Mariusz Niebrzydowski:

-Przed nami są dwie uroczystości. Data 17 września to Dzień Sybiraka, ale też na terenie naszej gminy mamy odsłonięcie pomnika poświęconego żołnierzom podziemia z terenu naszej gminy i podporucznika Bogdana Śleszyńskiego, który został zamordowany przez UB w Orlikowie koło Jedwabnego. Razem wspólnie z radnymi została podjęta ustawa, że chcielibyśmy ich uhonorować, oddać hołd wszystkim tym, którzy byli prześladowani czy to przez system sowiecki czy też nazistowski w latach 1939-1956.

      2023-09-15 Adam Mariusz Niebrzydowski o wydarzeniu

Burmistrz dodaje, że nasza historia jest bardzo istotna:

-Historia można powiedzieć jest bardzo ważna. Ten, kto zapomina o historii pozwala na jej powtarzanie się.  W kontekście też wydarzeń, które są za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie, widzimy, że jednak te totalitaryzmy, zwłaszcza totalitaryzm w Rosji nie zmienił się, jest nastawiony na unicestwienie pewnych narodów, likwidację ich. Tutaj musimy razem wspólnie mówić jednym językiem, pokazywać tę naszą historię, naszych bohaterów, którzy można powiedzieć na ołtarzu Ojczyzny bardzo często złożyli największą ofiarę, ofiarę własnego życia.

      2023-09-15 Adam Mariusz Niebrzydowski o historii

Miejsce wydarzenia słynie ze znaczących wydarzeń podsumowuje Starosta Łomżyński, Lech Marek Szabłowski:

W tym roku powiatowe obchody Dnia Sybiraka 17 września w Jedwabnem odbywają się w miejscu szczególnym, bo bardzo mocno dotkniętym wywózkami. W centrum Jedwabnego znajduje się tablica upamiętniająca wywózkę około dwustu trzydziestu osób z terenu gminy Jedwabne. Znajduje się tam również pomnik poświęcony Sybirakom, ale dodatkowy akcent tych wydarzeń to upamiętnienia podporucznika Bogdana Śleszyńskiego. Zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu łomżyńskiego, miasta Łomży do uczestnictwa w tych wydarzeniach.

      2023-09-15 Lech Marek Szabłowski o miejscu wydarzenia

Powiatowy Dzień Sybiraka rozpocznie się Mszą świętą w kościele pw. świętego Jakuba Apostoła o godzinie 12.00.

Plakat wydarzenia publikujemy poniżej.

Autor M. D.

2023-09-15

Więcej informacji z tej kategorii